لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

اکراه کرزی در امضاء توافقنامه امنیتی با آمریکا


حامد کرزی در روز آخر نشست لویه جرگه
حامد کرزی در روز آخر نشست لویه جرگه

لویه جرگه توصیه کرده متمم هایی به توافقنامه امنیتی ضمیمه شود؛ از جمله پایان شنود غیرنظامیان و آزادی ۱۹ زندانی

لویه جرگه افغانستان در تصمیمی تاریخی توافق دوجانبه امنیتی را با ایالات متحده تصویب کرد. اما زمان امضای این توافقنامه همچنان ناروشن است.

حامد کرزی تصمیم ۲۵۰۰ تن از سران قبایل افغان و ریش سفیدان کشورش را برای حصول این توافق تایید کرده، اما طی سخنرانی ۴۵ دقیقه ای روز یکشنبه اش، گفت که قصد ندارد این توافقنامه را بی درنگ امضا کند و خواهان آن است که صلح و امنیت به طور کامل در افغانستان برقرار شود و انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ آن کشور نیز منصفانه برگزار شود.

کرزی در سخنان روز یکشنبه اش گفت:«شرط ما تامین امنیتمان از سوی آمریکاست. می دانم که اگر آمریکا کنار ما بایستد، این امنیت برقرار می شود.» رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که حمله نظامیان آمریکا به مناطق مسکونی افغان ها باید پایان یابد.

سخنان رئیس جمهوری افغانستان با گفته های رئیس لویه جرگه افغانستان اما، کاملا متفاوت است. صبغت الله مجددی، رئیس لویه جرگه افغانستان و رئیس جمهوری پیشین آن کشور، می گوید این توافقنامه باید تا پایان سال جاری میلادی امضا شود، که خواسته واشنگتن هم هست.

برخی تحلیلگران مسائل افغانستان برآنند که آقای کرزی می خواهد برای خودش، دوستان و متحدان سیاسی اش، و اعضای قبیله اش، ثبات سیاسی تضمین کند و هر گاه از این بابت اطمینان یافت، این توافقنامه را امضا کند.

این توافقنامه که ده ساله خواهد بود، شمار محدودی از نیروهای نظامی و پرسنل دفاعی ارتش آمریکا در پایگاه های آمریکا در سراسر افغانستان خواهند ماند تا مانع از حملات یا عملیات تروریستی احتمالی القاعده شوند و به نیروهای افغان نیز آموزش نظامی و امنیتی بدهند.

حامد کرزی طی سخنان خود پیرامون توافقنامه امنیتی با آمریکا، که نشست پیرامون آن با تدابیر شدید امنیتی در مرکز کابل برگزار شد، توضیح داد و درخصوص مزایای آن سخن گفت.

موسسات امنیتی افغانستان روز یکشنبه اعلام کردند که طی برگزاری نشست لویه جرگه، موفق به مهار شماری حمله برنامه ریزی شده القاعده بوده اند و مقداری مهمات و سلاح نیز از اخلال گران گرفته اند. چند روزی پیش از آغاز نشست لویه جرگه، بمبی در ۵۰۰ متری محل برگزاری این نشست کار گذاشته شده بود و منفجر شد. این انفجار یادآور عدم ثبات و امنیت در افغانستان بود که پس از دوازده سال هنوز آن کشور را در معرض تهدید قرار می دهد.
رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی روز یکشنبه اش به مزایای پیمان امنیتی با آمریکا اشاره کرد ، اما در این حال تهدید کرد که اگر ارتش آمریکا بخواهد به کشاندن جنگ و حمله به خانه های مسکونی ادامه دهد، اصلا توافقنامه را امضا نخواهد کرد. کرزی تاکید کرد که تنها دلیل حمله به خانه های مردم تنها در موارد اضطرار مطلق باید انجام گیرد، در زمانی که جان نیروهای آمریکایی در معرض خطر باشد.

اعضای لویه جرگه فهرستی را از ۳۱ متمم پیشنهادی شان ارائه داده اند و توصیه کرده اند که این متمم ها به توافقنامه امنیتی ضمیمه شود. از جمله این متمم ها پایان دادن به شنود غیرنظامیان افغان، و آزاد کردن ۱۹ زندانی افغان از زندان گوانتاناموست.

اگر این پیمان امنیتی توسط کابل و واشنگتن تایید، و به دست رهبران دو کشور امضا شود، از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی ـ یعنی در پی خروج تمامی نیروهای نظامی بین المللی از افغانستان ـ لازم الاجرا خواهد شد.رئیس لویه جرگه افغانستان و رئیس جمهوری پیشین آن کشور، می گوید این توافقنامه باید تا پایان سال جاری میلادی امضا شود، که خواسته واشنگتن هم هست.
XS
SM
MD
LG