لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۷

دادگاه نتایج انتخابات کنیا را باطل کرد، رئیس جمهوری رای را پذیرفت


رایلا اودینگ رهبر اپوزیسیون مدعی تقلب در انتخابات شده بود.
رایلا اودینگ رهبر اپوزیسیون مدعی تقلب در انتخابات شده بود.

‎دیوان عالی کنیا نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته در این کشور را باطل اعلام کرد. در این انتخابات «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری کنونی کنیا بار دیگر برنده انتخابات اعلام شده بود. ساعتی بعد از رای دیوان عالی، آقای کنیاتا در یک نطق تلویزیونی نظر دیوان عالی را پذیرفت.

دیوان عالی روز جمعه اعلام کرد کمیته انتخاباتی در جریان انتخابات کارهای غیر معمول و غیر قانونی انجام داده که باعث لطمه زدن به رای گیری شده است.

رایلا اودینگا رهبر اپوزیسیون دولت کنیا با جمع آوری امضا از دیوان عالی خواسته بود به موضوع رسیدگی کرده و انتخابات را باطل کند.

رئیس جمهوری فعلی کنیا در یک نطق تلویزیون از دیوان عالی انتقاد کرد اما گفت نتیجه رای دادگاه را می پذیرد.

روز ۲۱ مرداد انتخابات ریاست جمهوری کنیا برگزار شد که ۵۴ بر ۴۴ درصد، رئیس جمهوری وقت این کشور برنده اعلام شد اما اپوزیسیون به رهبری اودینگا که نامزد انتخابات، اعلام کردند دولت با تقلب، نتیجه را به نفع خود کرده است.

این دومین بار بود که انتخابات در کنیا بحرانی شده بود. در سال ۲۰۰۷ نیز معترضان به تقلب در انتخابات به خیابان آمدند اما آن زمان نتیجه تغییری نکرد.

رهبر اپوزیسیون با استقبال از رای دادگاه، گفت این یک روز تاریخی است. در اعتراضات بعد از اعلام نتایج ۲۱ مرداد، دهها نفر کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG