لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

انتخابات ریاست جمهوری در کنیا آغاز شد


رای دهندگان کنیایی روز سه شنبه ۱۷ مرداد از ساعاتی پیش از طلوع آفتاب در مقابل حوزه های رای گیری صف کشیدند تا رئیس جمهوری آینده این کشور آفریقایی را انتخاب کنند.

رقیبان اصلی انتخابات امسال در کنیا را رئیس جمهوری ۵۵ ساله کشور، اوهورو کنیاتا که از حمایت طایفه بزرگ کیکویو برخوردار است، و رایلا اُدینگا که حامیان اصلی اش از طایفه لوئو هستند، تشکیل می دهند.

انتخابات امسال کنیا در سایه مرگ یک مقام بلندپایه انتخاباتی کشور که اخیرا به قتل رسید، برگزار می شود. علاوه بر این نامزد رقیب رایلا ادینگا، اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنونی را به تلاش برای تقلب در انتخابات متهم می کند.

فضای تنش آلود روزها و هفته های اخیر در کنیا به نگرانی عمومی از تکرار احتمالی خشونت های پیشاپیش برگزاری انتخابات سال ۲۰۰۷ میلادی در کنیا دامن زده که سبب مرگ بیش از یکهزار نفر و آوارگی نزدیک به ششصد هزار شهروند کنیایی شد.

هزاران ناظر داخلی و بین المللی از جمله جان کری، وزیر پیشین امور خارجه آمریکا انتخابات ریاست جمهوری کنیا را از نزدیک نظارت می کنند.

حوزه های رای گیری تا ساعات پنج بعد از ظهر بوقت محلی به روی رای دهندگان باز خواهد بود و نتایج نهایی شمارش آراء روز جمعه اعلام خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG