لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۹

قزاقستان می‌گوید طی اعتراضات یک هفته اخیر ۱۶۴ نفر کشته شده‌اند


تصویری از بازداشت یک معترض توسط پلیس ضد شورش. آلماتی، قزاقستان. ۱۸ دی ۱۴۰۰
تصویری از بازداشت یک معترض توسط پلیس ضد شورش. آلماتی، قزاقستان. ۱۸ دی ۱۴۰۰

وزارت بهداشت قزاقستان روز یکشنبه ١٩ دی‌ماه اعلام کرد طی اعتراضات یک هفته اخیر در این کشور ۱۶۴ نفر کشته شده‌اند.

معلوم نیست آیا این عدد فقط شامل غیرنظامیان است یا نیروهای انتظامی و امنیتی را نیز در بر می‌گیرد. مقامات قزاق اوایل روز یکشنبه از کشته‌شدن ۱۶ پلیس و گارد ملی این کشور خبر داده بودند.

وزارت بهداشت قزاقستان پیشتر از زخمی‌شدن بیش از ۲۲۰۰ نفر خبر داده بود و وزارت کشور نیز اعلام کرده بود حدود ۱۳۰۰ نیروی امنیتی در جریان تظاهرات زخمی شده‌اند.

دفتر رئیس جمهوری قزاقستان همچنین از بازداشت حدود ۵۸۰۰ نفر در تظاهرات یک هفته‌ای این کشور خبر داده است.

قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان، روز یکشنبه اعلام کرد نظم در کشور برقرار شده و مقامات مجددا کنترل ساختمان‌های حکومتی تحت تصرف معترضان را در دست گرفته‌اند.

وی روز جمعه طی یک نطق تلویزیونی، ضمن رد مذاکره با معترضان، به نیروهای امنیتی و ارتش دستور داده بود «به قصد کشتن» به سوی آنها شلیک کنند.

پس از آن، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد واشنگتن درباره وضعیت اضطراری جاری در قزاقستان «بسیار نگران» است و پرسش‌هایی پیرامون درخواست قزاقستان جهت اعزام نیروهای امنیتی تحت رهبری روسیه به این کشور دارد.

آقای بلینکن روز پنجشنبه در گفت‌وگویی با همتای قزاق خود از یک «راه‌حل مسالمت‌آمیز» برای بحران این کشور حمایت کرده بود.

پس از افزایش قیمت گاز نفتی مایع یا «ال‌پی‌جی» در نخستین روز سال میلادی جدید در قزاقستان، این کشور صحنه اعتراضات مردمی و سرکوب شدید آنها توسط نیروهای امنیتی بوده است.

XS
SM
MD
LG