لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

اعتراض کم‌سابقه قزاق‌ها به افزایش قیمت سوخت؛ رئیس جمهوری قزاقستان «حکومت نظامی» اعلام کرد


اعتراضات در آلماتی پایتخت قزاقستان و حضور پلیس ضد شورش - جهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰
اعتراضات در آلماتی پایتخت قزاقستان و حضور پلیس ضد شورش - جهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰

افزایش قیمت سوخت در قزاقستان موجب بروز اعتراضات کم‌سابقه‌ خیابانی در آن کشور شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان، در واکنش به این اعتراضات در بزرگترین شهر آن کشور و در استان غربی مانگیس تائو، که اعتراضات در آنها به خشونت گراییده است، برای دو هفته وضعیت اضطراری اعلام کرد.

خبر اتخاذ تصمیم وضعیت اضطراری را دفتر رئیس جمهوری در نخستین ساعات روز چهارشنبه ۱۵ دی اعلام کرد.

بنا بر تصمیم رئیس جمهوری قزاقستان، از ساعت ۱۱ شب تا هفت صبح مقررات منع رفت و آمد شبانه برقرار است و تجمع نیز ممنوع است.

توقایف در نطقی ویدیویی که چند ساعت پیش از اعلام این تصمیم پخش شد، گفت: «فراخوان‌ها برای حمله به دفاتر دولتی و نظامی کاملا غیرقانونی است. دولت سقوط نخواهد کرد، اما ما خواهان اعتماد متقابل و گفتگو هستیم، نه درگیری.»

به گزارش خبرنگار رویترز، همزمان با سخنرانی رئیس جمهوری قزاقستان پلیس در شهر آلماتی نیز با گاز اشک آور و نارنجک‌های صوتی سعی داشت از هجوم صدها معترض به دفتر شهردار جلوگیری کند.

پس از افزایش شدید قیمت «گاز نفتی مایع» (که عموما به آن گاز مایع یا ال‌پی‌جی گفته می‌شود) در اولین روز سال نو میلادی و بروز اعتراضات کم‌سابقه در قزاقستان، دولت این کشور نفت‌خیز شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که بار دیگر برخی از محدودیت‌ها برای افزایش قیمت گاز نفتی مایع را بر می‌گرداند.

در قزاقستان بسیاری از مردم سوخت خودروهای خود را به ال‌پی‌جی، که از بنزین بسیار ارزان‌تر است، تبدیل کرده‌اند. اما دولت قزاقستان با این استدلال که قیمت پایین ناپایدار است، سقف افزایش قیمت‌ها را در اول ژانویه برداشت.

پس از افزایش قیمت سوخت، در روز ۲ ژانویه در این کشور اعتراضاتی با حضور هزاران نفر شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG