لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

اقتصاد‌دانان به دولت هشدار دادند، کیهان به اقتصاددانان


پس از آن که شصت و یک کارشناس اقتصاد در ایران نسبت به سه رقمی شدن نرخ تورم در ایران به رئیس دولت هشدار دادند، مدیر مسئول کیهان امروز ۲۳ خرداد در روزنامه‌اش نوشت که این اقتصاددانان قصد دارند تلاش‌های دولت را زیر سوال ببرند.

روز شنبه ۲۱ خرداد نامه‌ای با امضای ۶۱ استاد اقتصاد در ایران منتشر شد که امضاکنندگان نامه با اشاره به افزایش فزاینده قیمت اقلام ضروری و رکوردزنی نرخ دلار در ایران نسبت به عوارض جراحی اقتصادی دولت هشدار داده‌ بودند.

این جمع از اقتصاددانان ریشه مشکلات اقتصادی ایران را عوامل غیر‌اقتصادی دانسته و اعلام کردند، اصلاحات اقتصادی کشور در گروی گشایش‌های سیاسی و بازتر شدن فضای حکمرانی است و سیاست دولت ابراهیم رئیسی در به اصطلاح «جراحی اقتصادی» ، بسیار شتابزده و بدون تمهید مقدمات اجرا شده و فقط یک اقدام موقت برای حل مشکل عاجل کسری بودجه است.
حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این

حسین شریعتمداری، نماینده رهبری در روزنامه کیهان
حسین شریعتمداری، نماینده رهبری در روزنامه کیهان

روزنامه اما در یادداشتی ضمن انتقاد شدید از ۶۱ اقتصاددان منتقد آنان را به همصدایی با دشمن متهم کرد و نوشت: «چرا متن نامه با انگیزه اعلام شده قطعنامه آژانس، یعنی نا‌امید کردن ملت و زیر سؤال بردن تلاش‌های دولت، همخوانی غیر‌قابل انکاری دارد؟»
شریعتمداری از مراکز و نهادهای ذی‌ربط هم خواست از کنار این‌گونه رخدادها به آسانی و با ساده‌اندیشی عبور نکنند.

نامه‌نگاری کارشناسان اقتصاد به روسای دولت در جمهوری اسلامی، مسبوق به سابقه است.
در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هم ۶۰ اقتصاددان با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهوری وقت درباره تصمیمات اقتصادی او، افزایش تورم و گسترش فقر در ایران هشدار دادند، اما دولت به جای اصلاح ساختار موجود امضا‌کنندگان نامه را مورد غضب قرارداد و شماری از آنها را از ادامه تدریس و فعالیت در دانشگاههای کشور محروم کرد.

در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی هم چهل اقتصاددان به رئیس جمهور نامه نوشتند و با بیان انتقاداتی نسبت به سیاست‌های اقتصادی دولت از او خواستند تا شیوه خود را اصلاح کند اما هیچ کدام از این نامه‌ها و هشدارها نه تنها به ذائقه روسای دولت‌ها خوش نیامده بلکه بدون توجه به نظرات کارشناسان سیاست‌های اقتصادی خود را ادامه دادند.

نامه اخیر را بر خلاف سنوات گذشته، چهره‌های شاخص اقتصادی ایران همچون محسن رنانی، فرشاد مومنی و عباس شاکری امضا نکرده‌اند، اما چهره‌هایی چون محمد ستاری فر، حجت میرزایی، بهروز هادی زنوز و افراد دیگری که شریعتمداری آنها را «بانیان وضع موجود» می خواند آن را امضا کردند.

XS
SM
MD
LG