لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

اعلام بازنشستگی کاسپاروف از دنيای شطرنج حرفه ای - 2005-03-11


گری کاسپاروف قهرمان شطرنج مردان جهان، در پی کسب پيروزی در يک مسابقه پرارزش لينارس در اسپانيا، بازنشستگی خود را از شطرنج حرفه ای اعلام کرد. کاسپاروف جوانترين قهرمان بی چون و چرای شطرنج در دو دهه گذشته بوده است.

شطرنج باز روس که از سال ۱۹۸۴ شطرنج باز شماره يک مردان جهان، و بنظر برخی بهترين شطرنج باز در تاريخ شطرنج گفت، قبل از تورنمنت لينارس تصميم گرفته بود که بازنشسته خواهد شد.

کاسپاروف گفت آخرين مسابقه اش بسيار برای او دشوار بود، زيرا می دانست که پايان دوران حرفه ای پر افتخار او است. کاسپاروف که ۴۱ سال دارد در ۲۲ سالگی جوانترين قهرمان شطرنج مرد جهان شد.

کاسپاروف گفت دليل بازنشستگی او تا حدودی اين بود که وی ديگر هيچ هدف واقعی برای کسب کردن در شطرنج حرفه ای نمی بيند.

شئی بوشينسکی که برنامه ريزی يکی از حريفان کشهور کامپيوتری کاسپاروف را بعهده داشت گفت؛ کاسپاروف نزديک ترين پديده شبيه به يک کامپيوتر بعنوان يک انسان است و افزود گاهی اوقات فکر می کند در رگهای او سيليکون جريان دارد. او از توانائی خارق العاده ای برای پيش بينی و حافظه برخوردار است.

مسابقه ۱۹۹۷ کاسپاروف با کامپيوتر شرکت آی بی ام موسوم به ديپ بلو Deep Blue ، يکی از معدود مسابقات کاسپاروف بود که در آن شکست خورد. ديپ بلو يکی از مهمترين پيشرفتهای تکنولوژيکی در عصر حاضر تلقی شد.

او در سال ۲۰۰۳ با کامپيوتر ديپ بلو جونيور Deep Blue Junior ، که در هر ثانيه ۳ ميليون حرکت شطرنج را انجام می دهد مساوی کرد و مسابقه بياد ماندنی انسان با ماشين با نتيجه ۳-۳ بپايان رسيد.

کاسپاروف از ۱۰ سالگی شطرنج بازی را آغاز کزد و در ۱۷ سالگی از خبرگان شطرنج بود. طولانی ترين مسابقه او با آناتولی کارپوف بود که از سپتامبر ۱۹۸۴ تا فوريه ۱۹۸۵ بدرازا کشيد و نهايتأ مقامات آن را بدون نتيجه پايان دادند.

کاسپاروف در سالهای ۱۹۸۶، ۱۹۸۷ و ۱۹۹۰ با غلبه بر کارپوف عنوان قهرمانی جهان را از آن خود کرد.

XS
SM
MD
LG