لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

رونق توریسم در کشمیر با کاهش خشونت ها


پس از آنکه هند و پاکستان در سال ۲۰۰۳ میلادی قرارداد آتش بس امضاء کردند، حملات مسلحانه بشدت کاهش یافته و موج گردشگران بسوی این منطقه سرازیر شدند. این روال اقتصاد منطقه کشمیر تحت کنترل هند را بکلی تغییر داده است.

گلزار بلیغ، سابقا کارگر بود. او کارش را رها کرد و با اجاره قایق، گردشگرانی را که از این منطقه زیبای هیمالایا دیدار می کنند، در طول دریاچه «دال لیک» به سیاحت میبرد. میانگین در آمد وی در سال گذشته ماهانه بالغ بر ۲۵۰ دلار بوده است.

بلیغ میگوید ظرف ۸ سال گذشته صنعت توریسم بهبود چشمگیری یافته و در سال گذشته شمار گردشگران افزایش یافته است. بلیغ گفت: «دوستان و همسایگان من به گردشگران جواهرات و شال گردن و سوغاتی های دیگر می فروشند.»

بلیغ میگوید بیشتر شدن ثبات و آرامش به معنای توسعه صنعت توریسم است، که عمدتاً تماشای منظره کوه های زیبای هیمالایا عازم کشمیر می شوند. از این رو با برقراری صلح و آرامش، کشمیر بار دیگر در جهان بصورت یک مرکز جلب توریست در خواهد آمد.

در حالیکه صنعت توریسم در کشمیر در چند سال گذشته رشد فوق العاده ای کرده، و توانسته بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار گردشگر را به کشمیر جلب کند، مردم محلی میگویند فقط یک حمله یا تهدید به خشونت بار کافیست که گردشگران را فراری دهد.
XS
SM
MD
LG