لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

تعقیب و گریز معترضان در مقابل سفارتخانه کشورهای غربی


اعتراضها به فیلم ویدیوئی توهین آمیز به پیامبر اسلام امروز جمعه نیز در کشورهای اسلامی ادامه یافت.

در تونس شماری از معترضان موفق شدند خود را به ساختمان سفارت آمریکا برسانند، شیشه‌های آن را بشکنند و ساختمان را به آتش بکشند.

این در حالی است که تدابیر شدید امنیتی در اطراف محوطه ساختمان سفارت آمریکا در منطقه البحریه در شمال پایتخت تونس برقرار بود. شلیک گاز اشک‌آور توسط نیروهای امنیتی نتوانست معترضان را به طور کامل به عقب براند و سرانجام شماری از آنها توانستند خود را به ساختمان سفارتخانه برسانند.

خبرگزاری دولتی تونس گزارش داده است، واحد مبارزه با تروریسم در تونس موفق شد سفیر آمریکا را از ساختمان سفارتخانه خارج کند. نیروهای امنیتی تونس حدود ۱۰۰ تن از معترضان را مقابل سفارتخانه آمریکا دستگیر کردند. شماری از معترضان نیز به سمت مدرسه آمریکایی در تونس رفتند و آن را به آتش کشیدند.

در شهر طرابلس واقع در شمار لبنان ده‌ها تن از معترضان پس از نماز جمعه به خیابان‌ها سرازیر شدند. آنها یکی از شعبه‌های رستوران زنجیره‌ای کی اف سی را که آمریکایی است، به آتش کشیدند.

به گزارش شبکه‌های خبری لبنان، درگیری این تظاهر کنندگان با نیروهای امنیتی، یک کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشت.

از سودان هم گزارش شده که سفارتخانه های بریتانیا و آلمان در خارطوم روز جمعه مورد حمله قرار گرفته است. معترضین با هجوم به به سفارت آلمان وارد آن شدند، یک پرچم اسلامی را بر افراشتند و آتش سوزی هایی به راه انداختند. اما وزارت امور خارجه آلمان گفت تمام اعضای سفارت سالم هستند.

معترضین همچنین به سفارت بریتانیا حمله کردند، اما وارد آن نشدند. سفارتخانه های آلمان و بریتانیا هر دو در نزدیکی مسجد بزرگی در مرکز شهر خارطوم قرار گرفته اند.

شاهدان می گویند هزاران معترض کمی بعد سوار بر خودرو و اتوبوس به سوی سفارت آمریکا، حدود 18 کیلومتر دورتر، حرکت کردند. اما پلیس برای متوقف کردن آنان به شلیک گاز اشک آور متوسل شد.

یک کارمند سفارت به صدای آمریکا گفت بیش از 200 نفر از اعضای پلیس ویژه سودان از ساختمان حفاظت می کنند.

در قاهره پایتخت مصر، معترضان با نیروهای امنیتی در اطراف سفارت آمریکا درگیر شدند. تظاهرات در پایتخت مصر بار دیگر این شهر را به صحنه زدوخورد میان نیروهای امنیتی و معترضان تبدیل کرده است. امروز برای چهارمین روز پیاپی، معترضان به ویدیوی توهین آمیز به پیامبر اسلام، سعی کردند که به سفارت آمریکا در قاهره نزدیک شوند اما نیروهای امنیتی به شدت از این محل محافظت می کنند. باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ،از مقامهای مصری خواسته است از شهروندان آمریکایی در مصر محافظت کنند.

در اوایل امروز جمعه تدابیر بیشتری برای حفاظت از سفارت آمریکا در مصر برقرار شده است. اخوان المسلمین گروهی که در به قدرت رساندن محمد مرسی، رییس جمهوری مصر نقش تعیین کننده ای داشت، مردم مصر را امروز به خیابانها فراخوانده بود.

در بصره در جنوب عراق هم هزاران نفر از مسلمانان با آتش زدن پرچمهای اسرائیل و آمریکا شعارهایی را علیه این دو کشور سر دادند.

نوری المالکی نخست وزیر عراق با محکوم کردن ویدیوی توهین آمیز از مردم عراق خواسته تا از خشونت پرهیز کنند.

در ایران، سرزمینهای فلسطینی، اندونزی، مالزی و بنگلادش نیز شماری از مسلمانان پس از نماز جمعه در خیابانها دست به تظاهرات زدند. مقامات یمن امروز اعلام کردند که بر اثر درگیری های دیروز در مقابل سفارت آمریکا در شهر صنعا چهار یمنی کشته شدند. گزارش شده که امروز نیز نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان یمنی تیر هوایی شلیک کردند.

در کشمیر هند یک روحانی سرشناس از توریستهای آمریکایی خواسته تا برای حفظ جانشان، این منطقه را ترک کنند. انتشار بخشی از ویدیوی " بی گناهی مسلمانان" که زندگی خصوصی پیامیر اسلام را به شکلی غیر حرفه ای به تصویر کشیده خشم مسلمانان را برانگیحته است.

با انتشار برخی گزارشها مبنی بر قبطی بودن سازنده فیلم مسلمانان بی گناه، شماری از رهبران مسیحیان قبطی با انتشار بیانیه ای ساخت ویدیو توهین آمیز را محکوم کردند.روز پنجشنبه نیز هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، گفت که ایالات متحده در ساختن ویدیو توهین آمیز به پیامبر اسلام نقشی نداشته و محتوای آن را منزجر کننده خواند.

در همین حال، گزارش ها حاکی از آن است که پلیس کالیفرنیا با فردی که گفته می شود تهیه فیلم "مسلمانان بی گناه" را بر عهده داشته گفتگو کرده است.
XS
SM
MD
LG