لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

ادامه اختلاف هند و پاکستان بر سر بلندی های سیاچن


جدید ترین مذاکرات پاکستان و هند در باره پایان دادن به ده ها سال رویارویی نظامی بر سر ناحیه یخبندان سیاچن بی آن که توافقی به دست آید به پایان رسید
.
جلسه دو روزه روز سه شنبه در شهر راولپندی پاکستان خاتمه یافت، تنها حاصل آن بیانیه مشترکی بود که به «کوشش های جدی و مداوم" برای حل دوستانه مساله» اشاره داشت. وزیر دفاع هند و همتای پاکستانی او موافقت کردند بار دیگر در تاریخ های مناسب که از طریق مجاری دیپلماتیک تعیین خواهد شد ملاقات کنند.

این سیزدهمین دور مذاکرات و نخستین بار بود که دو طرف از ماه آوریل به گفت و گو نشستند. در آن زمان در ریزش بهمن ۱۴۰ سرباز و کارمند پاکستانی مستقر در پایگاهی در سیاچن کشته شدند.

آن حادثه باعث اعتراضات برای خروج نيروهای پاکستان و هند از اين منطقه شد که در ارتفاع ۴ هزار متری سطح دریا قرار گرفته است.

رویارویی در سیاچن در ۱۹۸۴ و زمانی آغاز شد که سربازان هند مواضعی را در نقطه شمالی «خط کنترل» که منطقه کشمیر را تقسیم می کند تصرف کردند. پاکستان با تاسیس پست های نظامی در سیاچن پاسخ داد.

تحلیلگران به صدای آمریکا می گویند ناحیه یخبندان از نقطه نظر استراتژیک کاملا بی معنا است. با این حال، نزدیک سه دهه مناقشه میلیارد ها دلار هزینه ببار آورده و موحب مرگ ۸ هزار سرباز در هر دو طرف شده است.
XS
SM
MD
LG