لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

انفجار در کابل افغانستان: دست‌کم ۹۰کشته و ۴۶۱ زخمی


نیروهای امداد و امنیتی در محل انفجار
نیروهای امداد و امنیتی در محل انفجار

انفجار بزرگی در منطقه ای حفاظت شده پایتخت افغانستان دست‌کم هشتاد کشته و حدود چهارصد زخمی برجای گذاشت.

به گزارش رویترز، انفجار صبح چهارشنبه ۱۰ خرداد در محله وزیر اکبر خان کابل روی داد که به خاطر وجود کاخ ریاست جمهوری افغانستان و همچنین سفارتخانه های کشورها، منطقه دیپلماتیک و حفاظت شده پایتخت این کشور محسوب می شود.

این انفجار که در نزدیکی سفارت‌خانه های آلمان و فرانسه بود، به این ساختمان ها نیز آسیب وارد کرد. خبرگزاری فارس ایران نیز می گوید به محل اقامت سفیر ایران در افغانستان که در نزدیکی محل انفجار است، آسیب هایی وارد شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده ساعاتی بعد از انفجار اعلام کرد، ۱۱ نفر از زخمی های این حادثه از شهروندان آمریکایی هستند، که در مجموع در وضعیت مناسبی بسر می‌برند و جراحت های وارده جان آنها را به خطر نیانداخته است.

هنوز مسئولیت این انفجار را گروهی بر عهده نگرفته است. سخنگوی طالبان در بیانیه ای اعلام کرد این گروه دخالتی در انفجار نداشته و این حمله را موجب آسیب به غیر نظامیان نامیده است.

این انفجار که یکی از شدید ترین حوادث مشابه در پایتخت افغانستان در ۱۶ سال اخیر است که در پر ازدحام ترین ساعات صبح چهارشنبه و در اولین روزهای ماه رمضان اتفاق افتاد و به ساختمان سفارت آلمان صدمات زیادی وارد کرد.

محل انفجار و موقعیت سفارتخانه کشورها در کابل
محل انفجار و موقعیت سفارتخانه کشورها در کابل

وزیر خارجه آلمان به خانواده نگهبان محلی سفارت که در این حادثه کشته شده، تسلیت گفت، و دستور داد تا «تیم مقابله با بحران» برای کمک به بازماندگان نگهبان کشته شده، و سر و سامان دادن به اوضاع سفارتخانه آلمان در کابل فعال شود.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان در رابطه با انفجار چهارشنبه در کابل گفت: حمله دردناکی در جنب سفارت آلمان در کابل انجام شده که تلفات و خسارات زیادی ببار آورده است. تعدادی از کارکنان سفارت زخمی شده اند که اکثراّ حالت سطحی دارد. اما تمام قربانیان این حادثه را افغان ها تشکیل می دهند، که بسیاری از آنان غیر نظامی اند.

وی افزود: نگهبان محلی سفارتخانه کشته شده و تلاش می کنیم به خانواده او کمک کنیم. اما این حادثه ثابت می کند که تروریست ها حتی به قیمت کشته شدن غیر نظامیان بیگناه از حمله به اهداف وابسته به غرب دست بر نمی دارند.

ماموران خدماتی در حال تمیز کردن محل انفجار، ظهر چهارشنبه
ماموران خدماتی در حال تمیز کردن محل انفجار، ظهر چهارشنبه

هنوز بررسی و آمار ِ وزارت کشور افغانستان در این مورد تکمیل نشده است.

محله وزیر اکبر خان در کابل یکی از ثروتمند ترین محلات در پایتخت افغانستان است و سفارت آمریکا در افغانستان نیز در همین محله قرار دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG