لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۲

بورل: احتمال توافق با ایران «در حال کاهش» است؛ اولیانوف: صدور قطعنامه برجام را به محاق می‌برد


میخائیل اولیانوف (راست) و جوزپ بورل.
میخائیل اولیانوف (راست) و جوزپ بورل.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، احتمال دستیابی به توافق با ایران و بازگشت به برجام را «در حال کاهش» توصیف کرد اما گفت می‌توان با تلاش دوچندان، مذاکرات را به نتیجه رساند.

بورل با اعلام اینکه با حسین امیر‌عبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر گفت وگو کرده است، روز شنبه در توییتی نوشت: «به عنوان هماهنگ کننده، به‌منظور تسهیل در رسیدن به راه‌حلی برای واپسین مسائل باقی‌مانده آماده‌ام.»

در همین حال نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام در واکنش به این توئیت، در حساب کاربری خود در همین شبکه اجتماعی نسبت به تصمیم احتمالی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بررسی پرونده ایران در نشست شورای حکام در هفته آینده نوشت که «اگر آژانس هفته آینده قطعنامه غرب درباره ایران را تصویب کند، چشم‌انداز موفقیت مذاکرات وین و احیای برجام مبهم‌تر خواهد شد.»

میخائیل اولیانوف با احتمال برباد رفتن تلاشهای دیپلماتیک ماه‌های گذشته در احیای برجام نوشت که «اگر اتحادیه اروپا می‌خواهد به توافق برسد، باید (به‌جای قطعنامه) تلاش‌های دیپلماتیک بیشتری انجام دهد.»

منابع خبری در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند آمریکا و متحدانش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار آورده‌اند که جمهوری اسلامی ایران را به دلیل «عدم پاسخگویی» سرزنش کند.

رویترز روز چهارشنبه ۱۱ خرداد گزارش داد، پیشنویس یک قطعنامه نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، و آلمان بر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، فشار آورده‌اند تا جمهوری اسلامی ایران را به دلیل عدم پاسخگویی به پرسش‌های دیرباز پیرامون ذراتی از اورانیوم در تأسیسات اعلام نشده‌اش تقبیح کند.

به باور تحلیلگران، چنین اقدامی احتمالاً خشم ایران را برخواهد انگیخت و چشم‌انداز نجات توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» را تضعیف خواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه گفت تهران به هرگونه اقدام آمریکا و اروپا علیه ایران در آژانس «پاسخ فوری» خواهد داد. خطیب‌زاده گفت: «هرگونه اقدام سیاسی آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس علیه ایران با اقدام متناسب، موثر و فوری وایران پاسخ داده خواهد شد.»

از سوی دیگر، اسرائیل روز جمعه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت راه حل دیپلماتیک را برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران ترجیح می‌دهد اما ممکن است در دفاع از خود، به صورت مستقل و یکجانبه علیه جمهوری اسلامی اقدام کند.

دولت جو بایدن از زمان تشکیل اعلام کرده بود می‌خواهد توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام احیا شود و آمریکا را به آن بازمی‌گرداند. این مذاکرات در یک سال گذشته در جریان بوده و هنوز نتیجه‌ای در پی نداشته است.

XS
SM
MD
LG