لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

بورل: تحریم پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی را برای امیرعبداللهیان توضیح دادم


امیرعبداللهیان و بورل در تهران. آرشیو
امیرعبداللهیان و بورل در تهران. آرشیو

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت اعلام کرد در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، بر «اهمیت خویشتن‌داری و تنش‌زدایی در منطقه» تاکید کرده است.

بورل با انتشار متنی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت او همچنین در مورد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و «بازداشت خودسرانه شهروندان اروپایی» در ایران با امیرعبداللهیان گفت وگو کرده است، و «تحریم‌های اتحادیه اروپا» علیه برنامه‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی را هم برای وزیر امور خارجه حکومت ایران توضیح داده است.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه ٣ اردیبهشت با گسترش تحریم‌ها علیه برنامه‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران موافقت کردند.

جوزپ بورل در پایان نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت توافقی سیاسی برای گسترش تحریم‌ها علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی و بسط این تحریم‌ها به برنامه موشکی و انتقال احتمالی موشک‌ها به روسیه حاصل شده است.

تحریم‌های جدید، صادرات قطعات مورد استفاده در تولید موشک‌های بالستیک و پهپاد از اتحادیه اروپا را ممنوع می‌کند.

به گفته جوزپ بورل، تحریم‌های جدید فراتر از روسیه است و تحویل پهپاد و موشک به نیابتی‌های جمهوری اسلامی را نیز ممنوع می‌کند.

اسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل، در واکنش به این تصمیم اتحادیه اروپا، پستی به زبان فارسی در رسانه اجتماعی ایکس منتشر کرد و در آن خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران، گفت: «تصمیم مهم اتحادیه اروپا امروز برای تحریم برنامه‌های تسلیحاتی رژیم ایران با پیامی روشن به مقامات رژیم ایران. شکست سیاسی اینگونه است و این تازه آغاز کار است.»

اتحادیه اروپا پیشتر نیز تحریم‌های گسترده‌ای علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، نقض حقوق بشر در ایران، و همچنین همکاری‌های تسلیحاتی حکومت ایران با روسیه وضع کرده بود.

اجرایی‌شدن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا مستلزم اقدامات بیشتر برای تصویب چارچوبی قانونی بدین منظور است.

به دنبال حمله پهپادی و موشکی حکومت ایران علیه اسرائیل، کارزار دیپلماتیک غربی‌ها به منظور افزایش فشار بر جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

در همین راستا، ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۳۰ فروردین ده‌ها تحریم جدید علیه برنامه پهپادی، صنایع فولاد، و شرکت‌های خودروسازی جمهوری اسلامی وضع کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای با اشاره به شلیک صدها موشک و پهپاد از سوی جمهوری اسلامی به اسرائیل گفت آمریکا در حمله مزبور از اسرائیل دفاع کرد و با وضع این تحریم‌های جدید، مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی را پاسخگو می‌کند.

در همین روز، بریتانیا در اقدامی هماهنگ با ایالات متحده هفت فرد و شش سازمان را که در حمله حکومت ایران به اسرائیل نقش داشتند، تحریم کرد.

در بیانیه دولت بریتانیا آمده است که «در یک اقدام هماهنگ با ایالات متحده، شخصیت‌های ارشد نظامی ایران در واکنش به حمله مستقیم خطرناک جمهوری اسلامی ایران به اسرائیل» تحریم شدند.

XS
SM
MD
LG