لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۸

تماس دو وزیر اسرائیلی با وزیر خارجه آمریکا؛ گمانه‌زنی‌ها از تلاش برای تجدیدنظر در احتمال تحریم حکایت دارد


آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و بنی گانتز وزیر پیشین دفاع و عضو کنونی کابینه جنگ اسرائیل - آرشیو
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و بنی گانتز وزیر پیشین دفاع و عضو کنونی کابینه جنگ اسرائیل - آرشیو

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز یکشنبه دوم اردیبهشت از گفتگوی آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با یوآو گالانت وزیر دفاع و بنی گانتز وزیر کابینه جنگ اسرائیل خبر داد.

به گفته متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، این گفتگوها حول محور امنیت اسرائیل، افزایش کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی در غزه، لزوم برقراری آتش‌بس فوری، آزادی گروگان‌ها و تنش‌های اخیر با جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان انجام گرفته است.

پایگاه خبری اکسیوس اما مدعی شده است که دو وزیر اسرائیلی در تماس با وزیر امور خارجه ایالات متحده از او خواسته‌اند تا در «تصمیم برای تحریم‌ یک واحد رزمی ارتش اسرائیل» تجدیدنظر کند.

بر اساس این گزارش، گانتز در تماس با بلینکن به او گفته این تصمیم اقدام موجهی نیست و به مشروعیت اسرائیل در زمان جنگ لطمه می‌زند، ضمن این که اسرائیل از یک نظام قضایی قوی و مستقل برخوردار است و همه واحدهای ارتش تابع دستوراتی هستند که مطابق با قوانین بین‌المللی تدوین و اجرا شده‌اند.

اکسیوس روز شنبه اول اردیبهشت خبر داد که وزیر خارجه آمریکا احتمالا طی روزهای آینده تحریم‌هایی را علیه یک گردان ارتش اسرائیل به‌دلیل «نقض حقوق بشر» در اراضی اشغالی کرانه باختری اعلام می‌کند.

این نشریه اینترنتی از قول سه منبع آگاه گزارش داده است که اعضای گردان «نیتسح یهودا» ارتش اسرائیل بر اساس این تحریم از دریافت هرگونه کمک نظامی ایالات متحده منع خواهند شد.

XS
SM
MD
LG