لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

بیانیه آمریکا و اتحادیه عرب: هرگونه تهدید علیه کشتی‌های تجاری را محکوم می‌کنیم


مانور مشترک امریکا با متحدان خود در خلیج فارس. (آرشیو)

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه عرب روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن با انتشار بیانیه مشترکی از جمع‌بندی موفق مذاکرات دوجانبه خبر دادند.

این بیانیه بدون ذکر نام ایران تاکید می‌کند: «ما هرگونه تهدید، توقیف مسلحانه و حمله به کشتی های تجاری را که در تضاد با حقوق و آزادی های کشتیرانی در آبراه های استراتژیک منطقه باشد، به شدت محکوم می کنیم.»

آمریکا و اتحادیه عرب در بیانیه خود تصریح کرده‌اند: «مصمم هستیم تعهدمان به پیگیری اقدامات مشترک برای رسیدگی به تهدیدها علیه امنیت کشتی‌های در حال عبور از آبراه‌های منطقه را که برای تجارت بین‌المللی و اقتصاد جهانی حیاتی هستند تقویت کنیم.»

طبق بیانیه، «گفت‌وگوی راهبردی» دو طرف موضوعات گسترده‌ای از قبیل کاهش تنش‌های منطقه‌ای، تغییرات اقلیمی و امنیت بهداشتی، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارزش‌های جهانی مندرج در میثاق سازمان ملل، توانمندسازی اقتصادی زنان، و مقابله با تروریسم و افراط گرایی خشونت‌آمیز را در بر گرفت.

آمریکا و اتحادیه عرب در پایان بیانیه مشترک خود با اشاره به روابط پایدار اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی با یکدیگر تصریح کرده‌اند تعهد مشترک به سرمایه‌گذاری بر روی مردم سودهای زیادی برای نسل‌های آتی به همراه خواهد داشت.

بیانیه مشترک ایالات متحده آمریکا و اتحادیه عرب همزمان با افزایش ماجراجویی‌های ایران و شدت‌گیری تنش‌ها در آب‌های خاورمیانه منتشر می‌شود.

در پی اقدامات ایذایی و توقیف کشتی‌های تجاری از سوی جمهوری اسلامی در آب‌های منطقه خاورمیانه طی ماه‌های اخیر، ایالات متحده در صدد برآمده حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کند و در همین راستا روز دوشنبه از اعزام یک فروند کشتی جنگی و همچنین جنگنده‌های اف-۳۵ و اف-۱۶ بیشتری به این منطقه خبر داد.

XS
SM
MD
LG