لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

بیانیه آمریکا و اتحادیه عرب: هرگونه تهدید علیه کشتی‌های تجاری را محکوم می‌کنیم


مانور مشترک امریکا با متحدان خود در خلیج فارس. (آرشیو)
مانور مشترک امریکا با متحدان خود در خلیج فارس. (آرشیو)

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه عرب روز پنجشنبه ۲۰ ژوئن با انتشار بیانیه مشترکی از جمع‌بندی موفق مذاکرات دوجانبه خبر دادند.

این بیانیه بدون ذکر نام ایران تاکید می‌کند: «ما هرگونه تهدید، توقیف مسلحانه و حمله به کشتی های تجاری را که در تضاد با حقوق و آزادی های کشتیرانی در آبراه های استراتژیک منطقه باشد، به شدت محکوم می کنیم.»

آمریکا و اتحادیه عرب در بیانیه خود تصریح کرده‌اند: «مصمم هستیم تعهدمان به پیگیری اقدامات مشترک برای رسیدگی به تهدیدها علیه امنیت کشتی‌های در حال عبور از آبراه‌های منطقه را که برای تجارت بین‌المللی و اقتصاد جهانی حیاتی هستند تقویت کنیم.»

طبق بیانیه، «گفت‌وگوی راهبردی» دو طرف موضوعات گسترده‌ای از قبیل کاهش تنش‌های منطقه‌ای، تغییرات اقلیمی و امنیت بهداشتی، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارزش‌های جهانی مندرج در میثاق سازمان ملل، توانمندسازی اقتصادی زنان، و مقابله با تروریسم و افراط گرایی خشونت‌آمیز را در بر گرفت.

آمریکا و اتحادیه عرب در پایان بیانیه مشترک خود با اشاره به روابط پایدار اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی با یکدیگر تصریح کرده‌اند تعهد مشترک به سرمایه‌گذاری بر روی مردم سودهای زیادی برای نسل‌های آتی به همراه خواهد داشت.

بیانیه مشترک ایالات متحده آمریکا و اتحادیه عرب همزمان با افزایش ماجراجویی‌های ایران و شدت‌گیری تنش‌ها در آب‌های خاورمیانه منتشر می‌شود.

در پی اقدامات ایذایی و توقیف کشتی‌های تجاری از سوی جمهوری اسلامی در آب‌های منطقه خاورمیانه طی ماه‌های اخیر، ایالات متحده در صدد برآمده حضور نظامی خود در منطقه را تقویت کند و در همین راستا روز دوشنبه از اعزام یک فروند کشتی جنگی و همچنین جنگنده‌های اف-۳۵ و اف-۱۶ بیشتری به این منطقه خبر داد.

XS
SM
MD
LG