لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

آمریکا جت‌های جنگنده اف‌۱۶ را به خلیج‌فارس اعزام می‌کند


جنگنده‌های «اف‌۱۶»
جنگنده‌های «اف‌۱۶»

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده، روز جمعه ۲۳ تیرماه اعلام کرد‌، این کشور با هدف مقابله با توقیف کشتی‌ها توسط جمهوری اسلامی، جنگنده‌های «اف‌۱۶» به خلیج فارس اعزام می‌کند. این اقدام در جهت تقویت هواپیماهای جنگنده ‌«ای‌۱۰» ایالات متحده صورت می‌گیرد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، این مقام ارشد گفت: ایالات متحده در آخر این هفته (شنبه و یکشنبه ۲۴ و ۲۵ تیرماه)، جت‌های جنگنده اف۱۶ را به منطقه خلیج فارس اعزام می‌کند تا هواپیماهای تهاجمی «ای۱۰» که بیش از یک هفته در محدوده تنگه هرمز مشغول گشت‌زنی هستند را تقویت کند.

به نقل از این مقام ارشد که نامش فاش نشده، هدف از اعزام و استقرار جت‌های جنگنده اف۱۶ در منطقه، تأمین حفاظت و پوشش هوایی برای کشتی‌هایی است که در خلیج فارس در حرکت‌اند و از تنگه هرمز عبور می‌کنند.

به گفته او این اقدام ابعاد نظارت ارتش آمریکا در منطقه را افزایش داده و عاملی بازدارنده در برابر جمهوری اسلامی خواهد بود.

این تصمیم پس از آن صورت گرفت که هفته گذشته جمهوری اسلامی دو نفتکش را در نزدیکی این تنگه توقیف کرده و به سمت یکی از آنها آتش گشود.

به گفته نیروی دریایی آمریکا، جمهوری اسلامی دو نفتکش را در نزدیکی تنگه استراتژیک هرمز توقیف کرد و به سمت یکی از آنها حتی شلیک کرد.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا آمده که در هر دو مورد، شناورهای نیروی دریایی متعلق به ایران پس از واکنش نیروی دریایی آمریکا عقب نشینی کردند و هر دو کشتی تجاری به سفر خود ادامه دادند.

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید در دو سال گذشته ایران دست کم پنج شناور تجاری را توقیف کرده و برای چندین شناور دیگر مزاحمت ایجاد کرده است. بیشتر این اقدامات در تنگه هرمز صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG