لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۷

واشنگتن از مذاکرات ایران و روسیه برای فروش موشک‌های بالستیک ابراز نگرانی کرد


جان کربی
جان کربی

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۱۴ دی، درکنفرانس خبری خود از پیشرفت مذاکرات بین جمهوری اسلامی و روسیه جهت خرید موشک‌های برد کوتاه بالستیک توسط کرملین از تهران ابراز نگرانی کرد.

او گفت که واشنگتن علاوه بر اعمال تحریم‌های بیشتر، مساله را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد داد.

جان کربی گفت: «ما پیشتر علناً گفته بودیم که روسیه به دنبال دستیابی به موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد از ایران است. در حال حاضر، ما باور نداریم که ایران موشک‌های بالستیک برد نزدیک را به روسیه تحویل داده است، با این حال، ایالات متحده نگران است که مذاکرات روسیه برای دستیابی به موشک‌های بالستیک برد نزدیک از ایران به طور فعال در حال پیشرفت است.»

این مقام ارشد رسانه‌ای شورای امنیت ملی کاخ سفید افزود: «بر اساس گزارش‌های مطبوعاتی چهار ماه پیش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میزبان وزیر دفاع روسیه بود که موشک‌های بالستیک برد نزدیک ابابیل و سایر سامانه‌های موشکی خود را به نمایش گذاشت. این رویداد اولین نمایش عمومی موشک‌های بالستیک به یک مقام ارشد روسی بود که از ایران بازدید می‌کرد.»

او ادامه داد: «اخیراً در اواسط ماه گذشته، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چندین موشک بالستیک و سامانه‌های پشتیبانی را در یک منطقه آموزشی در داخل ایران برای نمایش به بازدیدکنندگان مستقر کرد. ما ارزیابی می کنیم هیئت روسی با قصد خرید روسیه از سامانه‌های موشکی بازدید کرده است.»

جان کربی همچنین گفت که روسیه موشک‌های بالستیک از کره شمالی خریداری کرده و در حال بکارگیری آنهاست.

کربی درباره اقدامات دولت جو بایدن برای مقابله با این دو کشور که به گفته او تامین کنندگان تسلیحات روسیه در مرحله کنونی هستند گفت: «نخست، خرید موشک‌های بالستیک روسیه از کره شمالی مستقیماً چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را نقض می‌کند، و بنابراین ما این قراردادهای تسلیحاتی را در شورای امنیت سازمان ملل متحد در کنار متحدان و شرکای خود مطرح خواهیم کرد و خواستار آن خواهیم بود که روسیه بار دیگر پاسخگوی نقض تعهدات بین‌المللی خود باشد.»

او ادامه داد: «دوم، اعمال تحریم‌های بیشتر علیه کسانی که برای تسهیل انتقال تسلیحات بین روسیه و کره شمالی، و روسیه و ایران تلاش می‌کنند.»

جان کربی گفت : «سوم، ما همچنان به انتشار عمومی اینگونه توافقات به افشای این معاملات تسلیحاتی ادامه خواهیم داد، و با این کار زیرا به این دو کشور و کشورهای دیگری که بنا با همکاری با روسیه دارند، اجازه نخواهیم داد به طور مخفیانه به ماشین جنگی روسیه کمک کنند.»

او از این فرصت استفاده کرد تا بار دیگربه کنگره ایالات متحده بگوید که با درخواست ادامه کمک نظامی به اوکراین هرچه زودتر رسیدگی و موافقت کنند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG