لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۹

یک روزنامه بلژیکی: ممکن است احمدرضا جلالی با اسدالله اسدی مبادله شود


احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران.
احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی- سوئدی محکوم به اعدام در ایران.

روزنامه‌ بلژیکی «بروکسل تایمز» می‌گوید که احتمال تبادل احمدرضا جلالی با دیپلمات زندانی جمهوری اسلامی در بلژیک، اسدالله اسدی، وجود دارد.

این روزنامه چاپ پایتخت با انتشار مقاله‌ای در روز شنبه با اشاره به صدور حکم اعدام احمدرضا جلالی پزشک و محقق سوئدی ایرانی تبار پس از طی شش سال زندان در ایران از امکان این تبادل در صورت موافقت پارلمان بلژیک با تصویب طرحی جدید خبر داده است.

پارلمان بلژیک قرار است لایحه ای را بررسی کند که به دولت امکان می‌دهد افراد محکوم شده و زندانی در بلژیک را «برای گذراندن دوران محکومیتشان» به کشورهای خودشان بازگرداند. این طرح امکان تبادل محکومان با ایران را بررسی می‌کند و بالاخص زمینه قانونی برای استرداد اسدالله اسدی، دیپلمات محکوم جمهوری اسلامی را به ایران می‌دهد.

این درحالی است که طرح مورد نظر پارلمان بلژیک با مخالفت و اعتراض برخی نمایندگان این پارلمان مواجه شده است.

احمدرضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی-سوئدی، که برای شرکت در یک کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرده بود، اردیبهشت سال ۹۵ بازداشت و چندی بعد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد.

اسدالله اسدی، دپیلمات ایرانیِ ۵۰ ساله که در سفارت ایران در اتریش شاغل بود، متهم شده بود که ماده‌ای انفجاری به وزن نیم کیلوگرم را در اختیار یک زوج ایرانی ساکن در بلژیک قرار داده تا همایش سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس را هدف حمله قرار دهند. دولت فرانسه، وزارت اطلاعات ایران را به طراحی و اجرای این توطئه متهم کرد و اسدالله اسدی نیز پس از محاکمه، به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

احتمال مبادله جلالی با اسدی در حالی مطرح می‌شود که پیشتر گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال مبادله جلالی با حمید نوری، یک مقام قضایی پیشین و متهم به دست داشتن در اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ که در سوئد زندانی است، مطرح شده بود اما مقام‌های قوه قضاییه این احتمال را رد کردند.

نود و پنجمین و آخرین جلسه محاکمه حمید نوری به اتهام دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی روز ۱۲ اردیبهشت در دادگاه بدوی استکهلم برگزار شد و قاضی دادگاه اعلام کرد حکم این پرونده را ۲۳ تیر ماه اعلام خواهد کرد.

صدای آمریکا تمامی جلسات حمید نوری را به طور کامل پوشش داده‌ است.

XS
SM
MD
LG