لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

آمریکا و افغانستان طالبان را به بازگشت به مذاکرات صلح ترغیب کردند


جان کری وزیر خارجه آمریکا و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان
جان کری وزیر خارجه آمریکا و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان

آمریکا و افغانستان طالبان را به بازگشت به مذاکرات صلح با دولت کابل ترغیب کردند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا که طی دیداری از قبل اعلام نشده روز شنبه برای ملاقات با رهبران افغانستان وارد کابل شد گفت مشارکت طالبان در روند صلح می تواند به خشونت ها و رنج مردم افغانستان طی سال ها جنگ پایان دهد.

کری و اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در کنفرانس خبری مشترکی در کابل شرکت کردند.

دیدار کری از افغانستان پیشاپیش نشست ناتو در ورشو صورت گرفت. نشست ورشو قرار است ماه ژوئیه برگزار شود و قرار است مروری داشته باشد بر وضعیت نیروهای امنیتی در افغانستان.

آمریکا متعهد به حمایت از دولت وحدت ملی در افغانستان است که اکنون ۱۸ ماه از دوره پنج ساله اش گذشته است.

پس از مناقشه بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۲۰۱۴، آمریکا به تشکیل دولت وحدت ملی در این کشور کمک کرد. در این دولت وحدت ملی اشرف غنی در مقام رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رقیب انتخاباتی او، در مقام رئیس اجرایی دولت در قدرت سهیم شدند.


با این حال مردم افغانستان از دولت کنونی ناراضی اند. نظر سنجی منتشر شده در ماه قبل توسط هیات مدیره رسانه های دولت آمریکا که بر صدای آمریکا نیز نظارت دارد و همچنین سازمان گالوپ نشان می دهد که ۸۰ درصد پاسخ دهندگان به نحوی از دولت غنی - عبدالله ناراضی اند.


نارضایتی اساسا به علت ناکامی دولت در انجام گفتگوهای صلح با طالبان است. گفته می شود هموار ساختن راه برای این گفتگوها در کانون تلاش دیپلماتیک آقای کری در کابل است.
گروه موسوم به هماهنگی چهار جانبه، متشکل از آمریکا، افغانستان، پاکستان و چین، برای برگزاری نشستی با نمایندگان طالبان در ماه مارس تلاش کردند اما طالبان از حضور در آن خودداری کرد.

دیدار آقای کری از کابل بخشی از سفر طولانی اش به خاورمیانه و آسیا است. او که روز گذشته در بغداد بود بر حمایت دولت آمریکا از حیدر العبادی ، نخست وزیر عراق تاکید کرد .

وزیر خارجه آمریکا ، همچنین روز گذشته با نچیروان بارزانی رئیس دولت منطقه کردستان عراق در بغداد ملاقات کرد.

آقای کری سفرش به عراق را با دیدار از کارکنان سفارت آمریکا در بغداد پایان داد که در آن از تلاش و کار آن ها تقدیر کرد.

XS
SM
MD
LG