لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

سخنان جان کری درباره ایران در یک نشست دانشگاهی


جان کری، وزیر خاجه آمریکا
جان کری، وزیر خاجه آمریکا

«انستیتو علوم سیاست» دانشگاه شیکاگو میزبان نشستی با حضور جان کری، وزیر خارجه آمریکا، بود که در آن اشاراتی نیز به ایران شده است.

در این جلسه دانشگاه شیکاگو که متن آن روز چهارشنبه ۲۶ اکتبر، ۵ آبان در سایت وزارت خارجه منتشر شد، آقای کری در پاسخ به سوال میزبان مبنی بر اینکه آیا او در دوران خدمتش در کابینه اوباما به ایران سفر خواهد کرد یا نه گفت: «من هنوز برنامه ای برای سفر به ایران ندارم. اما ایران به طور کل برای مطالعه جالب است، چراکه ایران تمدنی ۵ هزارساله دارد.»

در سوال دیگری درباره اینکه آیا ایران می توانند یک متحد برای آمریکا باشند یا نه آقای کری گفت: «نه. ولی شکاف بسیار زیادی بین "مردم پرشین" و حکومت انقلابی کشور با سیاست های تندرو در مقابل دنیا و آمریکا وجود دارد. بنابراین به شما می گویم که به ایران باید از نزدیک نگاه کرد. مردمی که در ایران هستند کشوری متفاوت می خواهند، کشوری که با دنیا و انسان های دیگر در تماس باشد، کشوری که بتواند با احترام و پذیرایی دوباره وارد جامعه جهانی شود.»

آقای کری همچنین اشاره کرد به عناصر و عواملی در ایران که بسیار تندرو بوده و با هرگونه ارتباط با غرب و حتی توافق هسته ای مبارزه می کنند.

آقای کری در این جلسه تأکید کرد که در داخل رژیم ایران شکاف هایی هست که باید در داخل کشور و توسط مسؤولان حل شود، مشکلی که کشورهای دیگر نمی توانند آنرا حل کنند و راه حل تنها از داخل می تواند ارائه شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG