لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۲

ظریف از گفته های جان کری درباره نقش ایران در ارسال سلاح به یمن انتقاد کرد


ظریف در واکنش به سخنان کری گفت: اتهام ارسال سلاح توسط ایران به یمن بی اساس است
ظریف در واکنش به سخنان کری گفت: اتهام ارسال سلاح توسط ایران به یمن بی اساس است

وزیر امور خارجه ایران به سخنان روز پنجشنبه جان کری، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر خطرات ارسال سلاح از سوی ایران به یمن واکنش نشان داد.

وزارت خارجه ایران روز جمعه پنجم شهریور، اظهاراتی از محمدجواد ظریف که در سفر آمریکای جنوبی به سر می برد را منعکس کرده که در آن وزیر خارجه ایران می گوید، اظهارات کری، آمریکا را در جنایات جنگی رژیم سعودی علیه یمن شریک کرده است.

واکنش ظریف به اظهارات روز پنجشنبه جان کری در دیدار با ملک سلمان، پادشاه عربستان است. وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در سفر به عربستان سعودی در سخنانی به ارسال اسلحه و مهمات از سوی ایران برای شورشیان یمن انتقاد کرد و گفت این اقدام ایران نه تنها تهدیدی برای عربستان سعودی است بلکه برای آمریکا هم یک تهدید محسوب می شود.

کری در یک نشست خبری در جده گفت: ارسال موشک و سایر سلاح‌های پیشرفته توسط ایران به یمن خطراتی را بوجود می آورد که فقط تهدیدی برای عربستان سعودی و منطقه نیست، بلکه این تهدیدی برای آمریکاست و نمی تواند ادامه یابد.

روز جمعه آقای ظریف در واکنش به سخنان کری گفت: اتهام ارسال سلاح توسط ایران به یمن بی اساس است... زمان آن رسیده که آمریکا چشمان خود را بر واقعیات موجود باز کند.

از مدتی پیش شبه نظامیان حوثی، که مورد حمایت تهران هستند، مذاکراتی را با دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است، آغاز کرده اند. این مذاکرات تاکنون نتیجه ای نداشته است.

عربستان سعودی ایران را به ارسال سلاح برای حوثی های یمن متهم می کند و همزمان ائتلافی ضد شورشیان یمن تشکیل داده که حمله هوایی به مواضع آنها را در دستور کار دارد.

XS
SM
MD
LG