لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

آخرین جلسه دادگاه شهروند سوئدی در ایران؛ دادستانی خواهان «اشد» مجازات برای فلودروس شد


یوهان فلودروس، دیپلمات اتحادیه اروپا، که از سوی جمهوری اسلامی زندانی شده است
یوهان فلودروس، دیپلمات اتحادیه اروپا، که از سوی جمهوری اسلامی زندانی شده است

پنجمین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس، شهروند سوئدی بازداشت‌شده توسط جمهوری اسلامی در ایران، روز یک‌شنبه هشتم بهمن در دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، در این جلسه که با ریاست ایمان افشاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی با حضور «متهم، وکلای متهم، مترجم رسمی، و کاردار سفارت سوئد» در تهران برگزار شد، قاضی بر اساس کیفرخواست اتهام «افساد فی‌الأرض»، «همکاری اطلاعاتی» با اسرائیل، و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» را دوباره به او تفهیم کرد و از او خواست «آخرین دفاع» خود را بیان کند.

این اتهامات با ادعای سفرهای یوهان فلودروس «به کشورهای متعدد» و «حضور» او «در شهرهای مرزی ایران» و همچنین سفر این کارمند اتحادیه اروپا به کشور اسرائیل عنوان شده است.

بنا بر این گزارش‌ها، یوهان فلودروس در این جلسه دفاع از خود را به وکلایش سپرد. یکی از آنها ضمن «اظهاراتی درباره اتهامات»، اعلام کرد که «شرح تفصیلی دفاعیات را در لایحه‌ای» به دادگاه ارایه خواهد کرد که قاضی اعلام کرد برای ارائه لایحه دفاعیه، «یک هفته مهلت» دارند.

در گزارش‌های رسانه‌های حکومتی، جزئیات بیشتری از شرح دفاعیات وکلای این شهروند سوئدی در دادگاه ارائه نشده است.

در این جلسه «نماینده دادستان» مدعی شد «اطلاعاتی» که فلودروس «به خارج از کشور منتقل کرده بسیار گسترده بوده» و «آثار سوء» در پی داشته و «مجازات و صدور حکم اشد» برای او درخواست کرد.

یوهان فلودروس، شهروند ۳۳ ساله سوئدی و کارمند دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا است. او ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ در زمان بازگشت از سفری تفریحی به ایران، به اتهام «جاسوسی» بازداشت شد.

به گفته خانواده یوهان فلودروس، او «بدون هیچ دلیل موجه یا روند قانونی» بازداشت شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر پیش از این در بیانیه‌ای درباره این کارمند دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا اعلام کرد که «بازداشت طولانی‌ او مطابق با الگوی بازداشت‌های مستبدانه دوتابعیتی‌ها و اتباع خارجی، یعنی عملا گروگان‌ها، است که به عنوان ابزار معامله در مناقشات دیپلماتیک جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

کارشناسان می‌گویند که جمهوری اسلامی با استفاده از اتهامات دروغین، شهروندان خارجی و به ویژه شهروندان دارای تابعیت دوگانه را بازداشت می‌کند تا از آنها به عنوان ابزار چانه‌زنی سیاسی استفاده کند و در عمل با این کار این شهروندان را گروگان گرفته است.

روابط میان استکهلم و تهران در پی بازداشت حمید نوری در آبان ۱۳۹۸ و محاکمه او به اتهام نقش داشتن در اعدام دسته جمعی و شکنجه زندانیان سیاسی در دهه ۶۰ تیره شد.

در پی تایید حکم حبس ابد حمید نوری دادیار پیشین زندان گوهردشت در دادگاه تجدید نظر سوئد، روزنامه «کیهان» که مدیرمسئول آن نماینده علی خامنه‌ای است، اعلام کرد که حکم «سنگین» و «پشیمان‌کننده» علیه یوهان فلودروس صادر خواهد شد.

وزارت امور خارجه سوئد ۲۸ دی اعلام کرد که کاردار جمهوری اسلامی ایران را احضار کرده و خواستار آزادی فوری شهروندان سوئدی تحت بازداشت در ایران شده است.

وزارت خارجه سوئد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت به‌شدت و خستگی‌ناپذیر تلاش می‌کند تا بدون تأخیر شهروندان سوئدی را که بدون هیچ دلیلی در ایران بازداشت شده‌اند، آزاد کند.»

برخی کشورهای غربی از جمله سوئد از شهروندان خود خواسته‌اند از سفر به ایران خودداری کنند.

همچنین، وزارت امور خارجه ایالات متحده به شهروندان آمریکایی درباره سفر به ایران هشدار داده و از آنها خواسته تا به دلیل خطر تروریسم، ناآرامی‌های داخلی، آدم‌ربایی، و بازداشت‌های مستبدانه شهروندان آمریکایی از سفر به ایران خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG