لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

سوئد: جمهوری اسلامی یک شهروند جوان سوئدی را بازداشت کرده است


 استقبال مخالفان جمهوری اسلامی از تائید حکم حبس ابد حمید نوری در شهر استکهلم-پایتخت سوئد (آرشیو)
استقبال مخالفان جمهوری اسلامی از تائید حکم حبس ابد حمید نوری در شهر استکهلم-پایتخت سوئد (آرشیو)

سوئد می‌گوید یک شهروند جوان این کشور اوایل دی در ایران دستگیر شده و اکنون در بازداشت به سر می‌برد.

وزارت امور خارجه سوئد روز دوشنبه ۲۵ دی گفت که شهروند سوئدی بازداشت‌شده در ایران «بیست و چند ساله» است.

روابط بین سوئد و ایران از ۱۸ آبان ۱۳۹۸ که سوئد حمید نوری را به دلیل نقشش در اعدام‌های دسته جمعی در دهه ۶۰ و شکنجه زندانیان سیاسی بازداشت کرد، متشنج بوده است.

وزارت امور خارجه سوئد در ایمیلی به رویترز گفت: «سفارت ما در تهران با مقامات [جمهوری اسلامی] در تماس است. وزارت امور خارجه [سوئد] نیز با بستگان شهروند بازداشت‌شده در تماس است.»

ایران اخیراً اعلام کرد که در تلاش است آزادی حمید نوری را، که دادگاه تجدید نظر سوئد روز سه‌شنبه ۲۸ آذر حکم حبس ابد او تایید کرد، به دست آورد.

جمهوری اسلامی اواخر آذر محاکمه یوهان فلودروس، شهروند ۳۳ ساله سوئدی و کارمند دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا، را آغاز کرد. او روز ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ در حالی که با دوستانش برای سفری تفریحی به ایران رفته بود بازداشت و زندانی شد. فلودروس به جاسوسی برای اسرائیل و «افساد فی الارض» متهم شده است و این جرمی است که مجازات اعدام را به همراه دارد.

ناظران، بازداشت و پرونده‌سازی برای او را با تلاش جمهوری اسلامی برای بازگرداندن حمید نوری از زندانی در سوئد مرتبط می‌دانند.

اولف کریسترسون نخست وزیر سوئد در ۲۰ آذر خواستار آزادی فوری یوهان فلودروس شد.

دولت‌ها و سازمان‌‌های غیردولتی جهان حکومت جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که با بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی از آنها به عنوان ابزار اخاذی سیاسی در روابط خارجی استفاده می‌کند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده به تازگی به شهروندان آمریکایی درباره سفر به ایران هشدار داد و از آنها خواست تا به دلیل خطر تروریسم، ناآرامی‌های داخلی، آدم‌ربایی، و بازداشت‌های مستبدانه شهروندان آمریکایی از سفر به ایران خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG