لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید به صدای آمریکا: مذاکرات احیای برجام «در حال احتضار» نیست


جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید

مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز جمعه در کنفرانس خبری در هواپیمای رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا که با توجه به «در حال احتضار بودن مذاکرات احیای برجام» گام بعدی دولت جو بایدن برای عدم تحقق دستیابی تهران به تسلیحات اتمی چیست، این توصیف از وضعیت کنونی مذاکرات را نپذیرفت.

جیک سالیوان، که به همراه جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در سفر اروپایی است، گفت: «من این توصیف را قبول ندارم. من می گویم که پیشرفت های قابل توجهی در قالب دستیابی به پیروی کامل در برابر پیروی کامل به دست آوردیم.»

مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیتی با اذعان به این که «هنوز مسائلی باقی مانده است و کارهایی باید صورت پذیرد» افزود: ما همچنان به دنبال راه حل دیپلماتیک هستیم که بر برنامه هسته‌ای ایران محدودیت اعمال کند.

وی ادامه داد: «البته اگر دیپلماسی موفق نشود، ما با همکاری تنگاتنگ با شرکای بین المللی خود فشار بر ایران را افزایش می دهیم.»

جیک سالیوان همچنین به رویکرد دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در برابر برجام اشاره کرد و گفت: تفاوت ما با دولت پیشین این است که ما این قابلیت بسیج و همراهی متحدان‌مان را برای انجام آن داریم، در حالیکه در دولت پیشین این همسویی وجود نداشت.

موضعگیری سالیوان در حالی است که امروز حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران در لبنان درباره مذاکرات احیای برجام در وین، که فعلا متوقف شده است، گفت تهران نسبت به نتایج مذاکرات خوش‌بین و به دنبال رفع تحریم‌ها است.

او ادامه داد که «ایران از خطوط قرمز ترسیم شده، که عدم گذشت از منافع و حقوق مردم کشور است، عبور نخواهد کرد.»

دیپلمات‌ها می‌گویند درخواست جدید روسیه منجر به وقفه در مذاکرات هسته‌ای وین شده است. مسکو که به دلیل تهاجم به اوکراین با تحریم‌های گسترده غرب مواجه شده، گفته است که آمریکا باید تضمین دهد این تحریم‌ها بر روابط تجاری روسیه با ایران اثر نخواهد گذاشت.

بسیاری در ایران با انتقاد از این شرط جدید روسیه که مانع جدیدی برای احیای برجام شده است، آن را نوعی مداخله روسیه در امور ایران دانسته‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه درباره تحریم‌های غرب علیه روسیه بابت تجاوز نظامی به اوکراین و نقش مسکو در توافق برای احیای برجام گفت، روسیه مطلقا «هیچ کمک اضافی یا معافیت از تحریم‌ها» که خارج از برجام باشد، دریافت نمی‌کند.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG