لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

جو بایدن از همکاری آمریکا با اروپا برای کاهش وابستگی به انرژی روسیه خبر داد


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی در جریان یک کنفرانس خبری مشترک در بروکسل، بلژیک. ۲۵ مارس ۲۰۲۲
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، و اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپایی در جریان یک کنفرانس خبری مشترک در بروکسل، بلژیک. ۲۵ مارس ۲۰۲۲

ایالات متحده و اتحادیه اروپا روز جمعه از همکاری تازه به منظور کاهش وابستگی قاره سبز به انرژی روسیه خبر دادند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی درباره دیدارش با اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپایی نوشت، دو طرف در تقبیح جنگ توجیه‌ناپذیر و بی‌دلیل روسیه علیه اوکراین همصدا هستند و «گام‌های جدیدی برای کاهش وابستگی اروپا به انرژی روسیه» برداشته‌اند.

بر اساس این طرح، آمریکا و برخی دیگر از کشورها صادرات گاز طبیعی مایع به اروپا را تا پایان سال جاری میلادی به میزان ۱۵ میلیارد مترمکعب افزایش خواهند داد.

هنوز معلوم نیست چه کشورهای دیگری در این طرح و در کنار ایالات متحده به اروپا گاز طبیعی اضافی صادر خواهند کرد.

در همین ارتباط، اورزولا فون در لاین، رئیس بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، بر ضرورت کاهش وابستگی اروپا به انرژی روسیه و جایگزین کردن مسکو با تامین‌کنندگانی قابل‌اعتماد و قابل‌اطمینان تاکید کرد.

وی با انتشار توییتی ضمن قدردانی از پشتیبانی جو بایدن از امنیت انرژی اروپا و استقلال از روسیه نوشت: «تعهد شما به ارائه ۱۵ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی مایع اضافی تا پایان سال جاری، گامی بزرگ در این راستا است.»

انرژی، یک منبع درآمد و اهرم سیاسی کلیدی برای روسیه است. نزدیک به ۴۰ درصد گاز طبیعی مورد نیاز اروپا برای گرمایش خانه‌ها و تولید برق، توسط روسیه تامین می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در بروکسل در سه نشست سران ناتو، گروه-٧، و اتحادیه اروپا با محوریت تهاجم روسیه به اوکراین شرکت کرد.

پس از بروکسل، توقف‌گاه بعدی جو بایدن کشور لهستان است. وی در نزدیکی مرز لهستان با اوکراین، با سربازان آمریکایی دیدار و تازه‌ترین اطلاعات درباره آوارگان اوکراینی را دریافت خواهد کرد.

او قرار است روز شنبه در ورشو، پایتخت، با همتای لهستانی خود دیدار و سپس خطاب به مردم این کشور سخنرانی کند.

XS
SM
MD
LG