لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

آمریکا دو شرکت سوری را در رابطه با انتقال پول به نیروی قدس و حزب‌الله تحریم کرد


خزانه‌داری تحریم
خزانه‌داری تحریم

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) دو شرکت خدمات مالی سوریه را که «مخفیانه» به نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، رژیم بشار اسد، و حزب‌الله لبنان کمک می‌کردند، تحریم کرد.

«اوفک» همچنین سه برادر را که مالک و مدیر صرافی «الفاضل» هستند، تحریم کرد.

در بیانیه مطبوعاتی مربوط به این تحریم‌ها آمده است که صرافی فاضل در دمشق از سال ۲۰۲۱ میلیون‌ها دلار را به حساب‌هایی در بانک مرکزی سوریه که تحت تحریم آمریکا است انتقال داده و به نفع دولت سوریه و بشار اسد فعالیت کرده است.

صرافی فاضل همچنین پرداخت‌های رژیم اسد به محمد قاسم البزال، نماینده مالی حزب‌الله، را به ازای دریافت محموله‌های نفتی ایران تسهیل می‌کرد.

شرکت صرافی «الادهم» که مقر آن نیز‌ در دمشق است، از سال ۲۰۲۱ میلیون‌ها دلار را به حساب‌های بانک مرکزی سوریه واریز کرده است.

در نتیجه این تحریم، کلیه اموال و منافع این افراد در آمریکا مسدود می‌شود.علاوه بر این، دارایی‌های هر نهادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم ۵۰ درصد یا بیشتر سهم یک یا چند فرد تحریم شده باشد نیز مسدود خواهد شد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفته است که این اقدام نشان‌دهنده تعهد قوی ایالات متحده آمریکا به پاسخگویی در مورد سوءاستفاده‌های رژیم اسد و عدالت برای قربانیان است.

در ادامه این بیانیه از کشورهای منطقه خواسته شده است تا جنایات رژیم علیه مردم سوریه را که برخی از آنها «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» محسوب می‌شود و همچنین تلاش مداوم رژیم اسد برای دسترسی شهروندان به کمک‌های بشردوستانه به رغم معافیت از تحریم‌های آمریکا را به دقت مد نظر قرار دهند.

XS
SM
MD
LG