لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۵

رابرت مالی: تحریم «ابر آروان» برای حمایت از دسترسی ایرانیان به اینترنت آزاد و بدون سانسور است


رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران
رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران

فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران با انتشار رشته توییتی تحریم روز جمعه آمریکا علیه شرکت «ابر آروان» را در راستای حمایت واشنگتن از دسترسی مردم ایران به اینترنت آزاد در برابر اختلالات، سانسورها، و نظارت‌های اینترنتی اعمال‌شده از سوی جمهوری اسلامی با کمک این شرکت خواند.

به گفته رابرت مالی، ابر آروان به عنوان یک سرویس میزبانی وب و شبکه ارائه محتوا مدعی است یک شرکت فناوری نوپا، بی‌گناه، و درحال رشد است که در آسمان اکوسیستم فناوری ایران می‌درخشد اما این ادعا بسیار از واقعیت دور است.

او در ادامه رشته توییت خود گفته است ابر آروان رابطه نزدیکی با وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دارد و مدیران ارشد آن از وابستگان کنونی یا پیشین این وزارتخانه هستند.

این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا افزوده که شرکت ابر آروان از شرکای کلیدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه «شبکه ملی اطلاعات» یا همان اینترنت ملی است که توسط مقامات ایرانی و برای تسهیل قطع ارتباط مردم ایران با اینترنت جهانی ساخته شده است.

به گفته رابرت مالی، ابر آروان با عقد قراردادهایی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی، ایجاد اختلال در داده‌ها را عهده‌دار شده است و مقامات ایرانی می‌توانند با استفاده از سرورهای این شرکت همه داده‌ها را کنترل، سانسور، و نظارت کنند.

او در ادامه با اشاره به تحریم دو مقام ارشد و یک شرکت وابسته به ابر آروان هشدار داد هرگونه معامله شهروندان آمریکایی یا معامله در داخل آمریکا با این اشخاص و شرکت‌ها ممنوع است و هر نهاد خارجی که آگاهانه ارائه خدمات مالی به آنها را تسهیل کند، تحت تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

این دیپلمات بلندپایه دستگاه دیپلماسی ایالات متحده با اشاره به اینکه تحریم تنها یکی از ابزارهای دولت بایدن-هریس به منظور حفظ جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران است، افزود: آمریکا از توسعه و راه‌اندازی ابزارهای ضدسانسور به منظور حفظ ارتباط میلیون‌ها نفر در ایران و سراسر جهان با یکدیگر پشتیبانی می‌کند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه ١٢ خرداد از تحریم شرکت فناوری «ابر آروان»، دو نفر از بنیانگذاران این شرکت، و یک شرکت وابسته به آن به دلیل مشارکت در تسهیل سانسور اینترنت در ایران خبر دارد.

XS
SM
MD
LG