لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

جیسون رضاییان و میزبانی یک روحانی میانه‌رو


روزنامه وال استریت ژورنال در بخش نظرها می نویسد؛ سال گذشته و با انتخاب حسن روحانی قرار بود که جمهوری اسلامی ایران وارد دوره میانه روی شود که مطمئنا خانواده جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی – ایرانی روزنامه واشنگتن پست از این قول بهره ای نبردند.
جیسون که در اواخر ماه ژوئیه بازداشت شد وارد ششمین ماه زندانی شدنش در ایران می‌شود در حالیکه هنوز از اتهامات وی کسی دقیقا خبری ندارد.
مقامات ایران صرفا اعلام کردند که اتهامات وی امنیتی است. همسر ایرانیش، یگانه صالحی که همراه با وی دستگیر شد، از ماه اکتبر تاکنون با تودیع وثیقه آزاد است.

آقای رضائیان اولین روزنامه نگار غربی نیست که مقامات در ایران با وی خشن برخورد می کنند:
زهرا کاظمی عکاس خبرنگار ایرانی- کانادایی که در سال ۲۰۰۳ در زندان اوین کشته شد،
رکسانا صابری خبرنگار آزاد ایرانی - آمریکایی که سه ماه در سال ۲۰۰۹ در اوین زندانی بود،
مازیار بهاری، خبرنگار ایرانی – کانادایی هفته نامه نیوزویک که در سال ۲۰۰۹ زندانی و مورد آزار قرار گرفت و به تازگی هم فیلم گلاب بر اساس تجربیاتش ساخته شده، را میتوان جزو این فهرست دانست.

زندانی بودن آقای رضائیان نمادی از این واقعیت است که تغییراتی بسیار جزئی در ایران بعد از ریاست جمهوری آقای روحانی برای روزنامه نگاران رخ داده.
البته برخی می گویند که دستان آقای روحانی در این مساله بسیار باز نیست و جیسون در جنگ قدرت بین میانه روها و تندروها گروکشی شده است.

در هر حال، زندانی بودنش در ایران برای خانواده وی هیچ آسودگی خاطری نگذاشته است. همچنین این برخورد به نوعی این مطلب را به ذهن متبادر میکند که در حالیکه تهران با این خبرنگار چنین تعاملی دارد، پس چگونه میتوان با این رژیم به توافق اتمی دست یافت.

---------------------------------
برگردان فارسی اين مقاله تنها به جهت اطلاع‌رسانی منتشر شده و نظرات بيان شده در آن، الزاماً بازتاب ديدگاه صدای آمريکا نيست.

XS
SM
MD
LG