لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی جیسون رضائیان در زندان


جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که حدود پنج ماه است در ایران زندانی است
جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که حدود پنج ماه است در ایران زندانی است

خانواده جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، که در ایران زندانی است می گویند، شرایط زندان، آسیب‌های جبران ناپذیری بر او تحمیل کرده است.

خانواده این خبرنگار ۳۸ ساله آمریکایی ایرانی‌تبار، به روزنامه واشنگتن پست گفته‌اند که جیسون در سلول انفرادی روی زمین و تنها روی یک پتو می‌خوابد و به همین دلیل به کمر درد دچار شده است.

به گفته خانواده آقای رضائیان، همچنین ادامه عفونت مزمن چشم، ممکن است آسیبی جدی و دائمی به بینایی او وارد کند. علاوه بر این، او حدود یک ماه است که به خاطر التهاب دردناک کشاله ران، گاهی اوقات توانایی ایستادن را ندارد.

روز یکشنبه، نخستین جلسه دادگاه برای تفهیم اتهام به او برگزار شد که به گفته رسانه‌ها حدود ۱۰ ساعت طول کشید. به گزارش واشنگتن پست یک مترجم در این جلسه جیسون را همراهی می‌کرد، اما او از دسترسی به وکیل محروم بوده است.

علی رضائیان، برادر جیسون، با اشاره به جلسه دادگاه اخیر به واشنگتن پست می‌گوید هنوز هم درباره اتهام برادرش اطلاعی ندارد.

وزیر خارجه ایالات متحده در روزی که خبر جلسه دادگاه جیسون منتشر شد، با انتشار بیانیه‌ای گفت واشنگتن از شنیدن تشکیل جلسه دادگاه و ایراد اتهامات غیرمشخص به جیسون، عمیقا ناامید و نگران است.

جان کری همچنین گفت جلوگیری از حق دسترسی به وکیل، نقض آشکار قوانین خود ایران و مقررات بین‌المللی است و در ادامه از مقامات ایران خواست تا از این روزنامه‌نگار رفع اتهام کرده و او را فوراً آزاد کنند.

مادر آقای رضائیان نیز روز سه‌شنبه به روزنامه نیویورک تایمز گفت با او به صورت تلفنی گفتگو کرده، و جیسون گفته که از او خواسته شده تا بگوید با من خوش‌رفتاری می‌شود و در بازداشتگاه بسر می‌برد و نه در زندان.

از زمان بازداشت جیسون در روز ۲۲ ژوئیه سال جاری (۳۱ تیر ۱۳۹۳)، این نخستین گفتگوی تلفنی او با مادرش بود. هرگز یک روزنامه‌نگار غربی این مدت طولانی در ایران زندانی نبوده است.

XS
SM
MD
LG