لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۵

ابراز نگرانی جان کری از نحوه رسیدگی به پرونده جیسون رضاییان


در پی انتشار گزارشی درباره برگزاری اولین جلسه دادگاه جیسون رضاییان، جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده نسبت به نحوه رسیدگی به پرونده این خبرنگار ایرانی- آمریکایی ابراز نگرانی کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، جان کری در روز یکشنبه طی بیانیه‌ای از ادامه بازداشت جیسون رضاییان پس از ۴ ماه عمیقا ابراز ناامیدی کرد و از ایران به خاطر جلوگیری دسترسی جیسون رضاییان به وکیل خود انتقاد کرد.

جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست در ایران، اواخر تیر ماه به همراه همسرش، یگانه صالحی بازداشت شد. یگانه صالحی چندی پیش آزاد شد اما جیسون رضاییان همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برد.

روزنامه واشنگتن پست روز شنبه گزارش داد که اولین جلسه دادگاه این خبرنگار ایرانی-آمریکایی برای تفهیم اتهام به او برگزار شده و ۱۰ ساعت طول کشیده است. این روزنامه نوشته که یک مترجم آقای رضاییان را همراهی می‌کرده است اما او از دسترسی به وکیل خود محروم بوده است.

این روزنامه‌نگار تا کنون حدود ۴ ماه در بازداشت موقت بوده است و سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده که حکم بازداشت موقت او برای دو ماه دیگر تمدید شده است.

جان کری در بیانیه خود گفت که ایالات متحده عمیقا نامید و نگران از شنیدن گزارشی است که نشان می‌دهد دستگاه قضایی ایران جیسون رضاییان را به اتهامات غیرمشخص متهم کرده و تقاضای او را برای آزادی به قید وثیقه رد کرده است. وزیر خارجه ایالات متحده از رهبران ایران خواست تا از این روزنامه نگار رفع اتهام کرده و او را آزاد کنند.

او گفت: «جلوگیری از دسترسی به وکیل، نقض آشکار قوانین خود ایران و همچنین روال بین‌المللی است.»

روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود نوشته که هنوز ماهیت اتهامات جیسون رضاییان مشخص نیست اما به نقل از یک منبع مطلع نوشته که رضاییان ۳۸ ساله برگه تفهیم اتهام خود را امضا کرده است.

XS
SM
MD
LG