لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

نیویورک تایمز از گفتگوی تلفنی جیسون رضائیان با مادرش خبر داد


جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران، که بیش از چهار ماه است در زندان بسر می برد.
جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران، که بیش از چهار ماه است در زندان بسر می برد.

مادر جیسون رضائیان خبرنگار روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، که بیش از چهار ماه است در ایران بدون هیچ توضیحی در بازداشت بسر می‌برد، می‌گوید فرزندش در گفتگویی تلفنی با او گفته است مقامات ایرانی به او دستور داده‌اند که بگوید با وی خوشرفتاری می‌شود.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، خانم رضائیان همچنین گفت در جریان این گفتگو، که تصور می‌کند توسط ماموران امنیتی کنترل می‌شد، جیسون به او گفته است که از وی خواسته شده تا بگوید در بازداشتگاه بسر می‌برد، و نه در زندان.

آقای رضائیان طولانی‌تر از هر خبرنگار غربی دیگری در بازداشت حکومت ایران بوده است.

از زمان بازداشت جیسون در روز ۲۲ ژوئیه سال جاری (۳۱ تیر ۱۳۹۳)، این نخستین گفتگوی تلفنی او با مادرش بود. مادر آقای رضائیان از حدود سال پیش به استانبول ترکیه رفته است.

وی در مصاحبه‌ای تلفنی به هنگام دیدار از بستگان خود در آمریکا با بیان این که می‌دانست افراد دیگری حضور دارند، گفت «‌بنابراین ما نتوانستیم در باره وضعیت او صحبت کنیم. جز این که جیسون گفت آنها به من می‌گویند که به شما بگویم، با من خوش‌رفتاری می‌شود و در بازداشتگاه بسر می‌برم.»

خانم رضائیان همچنین گفت پس از انتشار خبرهایی در باره آین موضوع که جیسون روز شنبه در جلسه ۱۰ ساعته دادگاه محرمانه به اتهاماتی نامعلوم متهم شده است، دلگرم‌ترشده است.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود می‌گوید البته اتهامات مطرح شده علیه او فاش نشده است و مقامات ایرانی تنها گفته‌اند این اتهامات به فعالیت‌های روزنامه نگاری او ارتباط ندارد.

خانواده آقای رضائیان، روزنامه واشنگتن پست، دولت ایالات متحده و طرفداران حقوق بشر و آزادی مطبوعات، همه از دولت ایران به دلیل دستگیری جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست در تهران و روند قضایی محرمانه پس از آن، انتقاد کرده‌اند و وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری او شده است.

XS
SM
MD
LG