لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

سومین جلسه دادگاه جیسون رضائیان دوشنبه برگزار شد


سومین جلسه دادگاه جیسون رضائیان دوشنبه برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

خبرگزاری ایرنا از پایان سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست خبر داد.

این جلسه صبح دوشنبه ۱۳ ژوئیه (۲۲تیرماه) تیرماه و همانند دو جلسه دیگر در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به صورت غیرعلنی برگزار شد.

علی رضائیان برادر این شهروند ایرانی-آمریکایی در جواب پرسش صدای آمریکا درباره وضعیت جیسون رضائیان، در ایمیلی نوشت: «مقامات قضایی ایران در روزهای اخیر به لیلا احسن، وکیل جیسون روز سومین جلسه دادگاه را اطلاع دادند. جیسون تا به امروز ۳۵۵روز را در زندان بوده است.»

آقای رضائیان افزود: «ما کماکان از اینکه جلسات دادگاه غیر علنی برگزار می شود و اینکه وکیل جیسون از بیان محتوای فرآیند دادگاه معذور است، متاسفیم.»

به گزارش ایرنا در جلسه اول دادگاه روز دوشنبه، اتهامات جیسون رضائیان توسط نماینده دادستان قرائت شد و از جلسه دوم این متهم و دو وکیل مدافع وی دفاع خود را آغاز کردند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات جیسون رضاییان تا کنون در دو نوبت به ترتیب پنجم و هجدهم خرداد سال جاری برگزار شده است.

علی رضائیان در ادامه درباره اظهارات وکیل برادر خود چنین توضیح داد: «خانم احسن پس از بررسی محتوای پرونده جیسون به این سه نکته اشاره کرده است: محتوی پرونده در برگیرنده هیچ گونه مستندات معتبری مبنی بر این که جیسون علیه ایران اقدامی کرده و یا با دولت و یا سازمان دیگری علیه ایران همکاری کرده، نیست. شواهدی نیست که نشان دهد جیسون تبلیغاتی علیه ایران به راه انداخته و یا اینکه مطالبی به سازمان ها، احزاب و یا گروه های خارج و یا کشورهای دیگر که علیه ایران فعالیت می کنند، داده باشد. جیسون هرگز با هیچ مسئول بلندپایه ایرانی که به اسناد طبقه بندی شده دسترسی داشته باشد در تماس نبوده و در هیچ زمانی به تاسیسات اتمی یا نظامی دسترسی نداشته است.»

علی رضائیان در ادامه توضیحاتی که برای صدای آمریکا فرستاده از فعالیت های حرفه ای برادرش به عنوان یکی از معدود روزنامه نگاران غربی فعال در ایران یاد می کند: «جیسون رضائیان به مدت ده سال با مجوز فعالیت خبری انجام داده و تعامل با شهروندان ایران و گزارش اخبار اجتماعی، سیاسی و داخلی آن کشور جزو وظایفش بوده است.»

آقای رضائیان می گوید تداوم بازداشت جیسون «بی پایه، ظالمانه و ناعادلانه» است. او گفت «ما از دستگاه قضایی ایران می خواهیم به تاخیر در محاکمه جیسون خاتمه دهند، او را آزاد کنند و بگذارند نزد خانواده اش بازگردد.»

از سوی دیگر، در حالیکه مذاکرات هسته ایران و قدرتهای جهانی در وین در جریان است، شبکه ای.بی.سی ویدئوی کوتاهی از مادر جیسون رضائیان در توئیتر منتشر کرده است که در آن می‌گوید جیسون آرزو داشت آنچه الان بین ایران و دنیا در جریان است را پوشش دهد؛ اما متاسفانه یک سال است که زندانی است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مهمانی سالانه خبرنگاران در کاخ سفید در تاریخ ۲۵ آوریل(۵ اردیبهشت) گفت جیسون رضائیان «تنها به دلیل نوشتن درباره بیم‌ها و امیدهای مردم ایران و روایت داستان آنها» زندانی شده است.

قوه قضاییه اتهامات خبرنگار واشنگتن پست را جاسوسی به نفع دولت آمریکا و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان کرده است.

وزارت خارجه آمریکا این اتهامات را پوچ و بی‌معنی و معاون سردبیر واشنگتن‌پست آن ها را مضحک توصیف کردند.

جیسون رضائیان از تاریخ ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۴ (تیر ماه ۱۳۹۳) در ایران در بازداشت به سر می برد. او در آمریکا متولد و بزرگ شده است و تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی دارد.

XS
SM
MD
LG