لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

دبیر اخبار خارجی واشنگتن پست: بازداشت جیسون رنگ گروگانگیری گرفته است


جیسون رضائیان
جیسون رضائیان

در حالی که برخی از نمایندگان مجلس ایران بار دیگر اتهام جاسوسی علیه جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست در تهران را مطرح کرده اند، یکی از مسئولان این روزنامه بازداشت او را نوعی "گروکشی" می‌داند.

داگلاس جیل دبیر سرویس اخبار خارجی روزنامه واشنگتن پست روز چهاشنبه هفتم اکتبر در مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا گفت، واضح است دولت ایران از جیسون رضائیان به عنوان "وجه المصالحه و نوعی گروکشی" استفاده می‌کند.

آقای جیل که در آستانه چهارصد و چهل و چهارمین روز بازداشت جیسون سخن می‌گفت، اضافه کرد "هر قدر که جیسون بیشتر در زندان بماند، این اتفاق بیشتر رنگ و بوی گروگانگیری می دهد."

او سپس با اشاره به ماجرای گروگانگیری کارکنان سفارت آمریکا در ایران در اوایل انقلاب که ۴۴۴ روز طول کشید اشاره کرد و گفت "نمی‌خواهم خود را درگیر واژه‌ها کنم، اما آنچه مهم است این است که ما داریم نقطه عطف ۴۴۴ روز را هم در مورد جیسون پشت سر می‌گذاریم؛ و این به نظر من شرم‌آور است."

دبیر خارجی واشنگتن پست ادامه بازداشت جیسون رضائیان را به گروگانگیری تشبیه کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

جیسون رضائیان، خبرنگار ایرانی آمریکایی روزنامه واشنگتن پست در ایران، در ۳۱ تیر سال ۱۳۹۳ به همراه همسرش و دو خبرنگار دیگر در تهران بازداشت شد. یگانه صالحی همسر جیسون که خبرنگار نشریه نشنال امارات متحده است، چندی بعد به قید وثیقه آزاد شد، اما آقای رضائیان با وجود این که جلسات محاکمه را نیز پشت سر گذاشته، همچنان بدون اعلام حکم دادگاه همچنان در زندان است.

تداوم بازداشت او بدون اعلام حکم دادگاه در حالی است که به تازگی برخی از نمایندگان محافظه‌کار مجلس شورای اسلامی با تکرار اتهام جاسوسی علیه جیسون خواستار پخش اعترافات او از تلویزیون شده‌اند.

بیژن نوباوه یکی از نمایندگان مجلس که پیشتر به همراه ۱۱ نماینده دیگر در تذکری به وزیر ارشاد خواستار برخورد با گروهی از روزنامه‌نگاران اصلاح طلب شده بود، روز چهارشنبه با بیان این که نمایندگان اسامی ۱۲- ۱۳ تن از این روزنامه‌نگاران نفوذی را به "وزرای مربوطه" داده‌اند.

این نماینده مجلس و همفکران او معتقدند که آن روزنامه نگاران، "باندی چند صد نفره از جاسوسان غربی" را در مطبوعات اداره می‌کنند.

آقای نوباوه سپس موضوع را به ماجرای بازداشت و محاکمه جیسون رضائیان پیوند زد و گفت که وزیر ارشاد نمی‌پذیرفت که جیسون رضائیان جاسوس است "ولی الان دیگر علنی شده است که وی جاسوس اصلی آمریکایی‌هاست."

این در حالی است که دبیر اخبار خارجی روزنامه واشنگتن پست در گفت و گو با صدای آمریکا، با بیان این که او هم سخنان سیاستمداران درباره احتمال تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را شنیده است، بار دیگر تاکید کرد آنچه هم اکنون مهم است این است که جیسون حدود ۴۴۴ روز است که بدون هیچ پایه و اساسی زندانی است و این بسیار ناعادلانه است.

داگلاس جیل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خطرات کار روزنامه نگاری و تهیه خبر در کشورهایی مانند ایران، گفت که واشنگتن پست پس از دستگیری جیسون هیچ خبرنگار دیگری به ایران نفرستاده است و برای آینده هم برنامه‌ای در این مورد ندارد.

او اضافه کرد که در کشوری مانند ایران که دولت‌ها آزادی رسانه‌ها را محدود می‌کنند و روزنامه‌نگاران را بدون هیچ جرمی تنها به خاطر انجام وظایف خود دستگیر می‌کنند، کار روزنامه نگاری اصلا آسان نیست.

XS
SM
MD
LG