لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۰

چهارمین و آخرین دادگاه جیسون رضائیان برگزار شد


چهارمین و آخرین دادگاه جیسون رضائیان برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

آخرین جلسه دادگاه جیسون رضائیان خبرنگار زندانی روزنامه واشنگتن پست در ایران روز دوشنبه در دادگاه انقلاب تهران به صورت غیرعلنی برگزار شد.

علی رضائیان، برادر این خبرنگار آمریکایی- ایرانی ساعاتی پس از پایان این جلسه در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت انتظار دارد با توجه به نبود مستنداتی که اتهامات علیه براردش را تایید کند، جیسون رضائیان تبرئه شود.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی جیسون رضائیان ۳۹ ساله را به اتهام جاسوسی بیش از یک سال پیش بازداشت کردند.

چهارمین و آخرین جلسه دادگاهی جیسون رضائیان امروز در حضور قاضی ابوالقاسم صلواتی در دادگاه انقلاب تهران بر گزار شد.

این جلسه نیز مانند سه جلسه پیشین به صورت غیرعلنی برگزار شد.

علی رضائیان یک بار دیگر بر بی‌گناهی برادرش تاکید کرد و گفت: «بنا به آنچه قاضی به لیلا احسن، وکیل جیسون گفته این آخرین جلسه دادگاه بود. در این جلسه خانم احسن دفاعیات را ارائه کرد و طبق قانون قاضی هفت روز برای صدور رأی وقت دارد و این حکم را به وکیلمان خواهد داد. به گفته خانم احسن هیچ سند و مدرکی علیه جیسون در این جلسات ارائه نشد بنابراین وکیلمان انتظار دارد که جیسون از تمامی اتهامات تبرئه شود.»

مادر رضائیان روز دوشنبه پس از دادگاه در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفت می‌گوید: «جیسون نه برای اقدامی که انجام داده بلکه به خاطر مسائل سیاسی موجود بین تهران و واشنگتن محاکمه شده است. جیسون به خاطر تابعیت دوگانه‌اش هزینه خصومت، بدگمانی و توهم که متاسفانه بین این دو دولت است را می‌پردازد.»

علی رضائیان گفت که خانواده اش آمادگی پرداخت وثیقه را دارند اما تاکنون خواسته آنها رد شده است: «ما برای هر احتمالی آمادگی داریم. وکیلمان پیش از این جلسه با توجه به سپری شدن بیش از یک سال از زمان بازداشت جیسون خواستار آزادی با وثیقه جیسون پیش از صدور حکم در چارچوب قوانین جدید جزائی شده بود، که رد شد و امروز نیز بار دیگر این درخواست رد شد.»

مقامات آمریکا و بین المللی از جمله دبیر کل سازمان ملل خواستار آزادی وی شده اند.

مارتین بارون سردبیر ارشد روزنامه واشنگتن پست در بیانیه ای در پایان جلسه آخرین دادگاه رضائیان در روز دوشنبه گفت دادگاههای غیرعلنی و تهی از عدالت و شفافیت جیسون، نشانگر نقض آشکار مقررات بین المللی، قوانین ایران و حقوق بشر بوده است. او گفت: «وقت آن رسیده که مسئولان ارشد ایران به این تراژدی مضحک پایان دهند.»

علی رضائیان با اظهار بی اطلاعی از زمان دادگاه یگانه صالحی همسر برادرش که او نیز خبرنگار است و در حال حاضر با وثیقه آزاد است گفت احتمالا هر اقدامی در این رابطه بعد از پایان دادگاه جیسون صورت خواهد گرفت.

جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی-ایرانی روزنامه واشنگتن پست که در ایران فعالیت می‌کرد، از ۳۱ تیرماه ۱۳۹۳ در تهران در بازداشت به سر می برد.

قوه قضاییه ایران اتهامات جیسون رضائیان را جاسوسی به نفع دولت متخاصم و فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان کرده است.

باشگاه ملی خبرنگاران آمریکا، امسال جایزه آزادی مطبوعات خود را به جیسون رضائیان اهدا کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG