لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۸

نخست وزیر ژاپن: کشور با یک فاجعه بی سابقه روبرو است


نخست وزیر ژاپن: کشور با یک فاجعه بی سابقه روبرو است
نخست وزیر ژاپن: کشور با یک فاجعه بی سابقه روبرو است

انفجار در یک نیروگاه اتمی در ژاپن بر نگرانی ها افزوده است، در همین حال امدادگران و ناجیان تلاش می کنند خود را به بازماندگان زمین لرزه و سونامی نیرومندی که بخش بزرگی از شمال شرقی کشور را ویران کرده است برسانند.
جدیدترین گزارش ها حاکی است بیش از ۱۳۰۰ نفر یا کشته شده اند یا مفقود هستند، و پلیس می گوید بیش از ۲۱۵ هزار نفر ناچار شده اند به سرپناه های موقت بروند.
خبرنگاران صدای آمریکا در نزدیکی نیروگاه اتمی فوکوشیما می گویند ۲۴ ساعت پس ازوقوع زمین لرزه اصلی، که ۸.۹ ریشتر شدت داشت، و سونامی، هنوز پس لرزه ها منطقه را تکان می دهد. پس از آن که یک انفجار جدی ساختمان های یکی از رآکتورهای نیروگاه را منهدم کرد، مقامات از تمام ساکنان خواستند دست کم ۲۰ کیلومتر از تاسیسات دور شوند.
سخنگوی دولت گفت انفجار در شمال توکیو به محفظه فلزی کروی شکل رآکتور آسیب نرساند، و فشار داخلی راکتور پس از انفجار کم شد.
زمین لرزه روز جمعه در نزدیکی ساحل جزیره اصلی ژاپن، هونشو، بزرگترین تکان در تاریخ معاصر کشورتوصیف شده است. دقایقی بعد یک سونامی عظیم ناشی از لرزه زیر آب به ساحل شرقی ژاپن حمله کرد، تمامی روستا ها را برد، به جاده ها آسیب رساند و هزاران نفر را بدون برق و سرویس های دیگر باقی گذاشت.
نائوتو کان نخست وزیر برای ارزیابی خسارات روز شنبه با هلیکوپتر بر فراز فوکو شیما پرواز کرد و پس از آن گفت ژاپن با یک «فاجعه بی سابقه» روبرو است. او همچنین اعلام کرد ۵۰ هزار سرباز به کوشش های نجات و امداد می پیوندند.
او همچنین گفت ارجحیت شماره یک ایمنی مردم در نواحی اطراف نیروگاه فوکو شیما است، که سطح رادیو اکتیو در آن پس از انفجار بالا رفت.
آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید از مقامات ژاپن خواسته است اطلاعات بیشتری درباره وضع ارائه دهند.
پیش از وقوع انفجار، مقامات گفتند مواد رادیو اکتیو در خارج از یکی از رآکتورهای نیروگاه پیدا شده است.
برخی از نخستین ناجیان برای رسیدن به کسانی که روی بام ها و نقاط دیگر سرگردان مانده اند، با هلیکوپتر وارد شدند.
تاکنون صدها جسد بیرون کشیده شده است، در حالی که عقیده بر این است بسیاری از قربانیان دیگر زیر آوار مدفون هستند. مقامات گفتند ۲۰۰ تا ۳۰۰ جسد در شهر سندایی، نزدیکترین محل به زلزله پیدا شده است. بگفته آنها ۷۰۰ نفر مفقود هستند و یک هزار نفر زخمی شده اند.
خبرگزاری کیوتو می گوید چهار ترن که هنگام وقوع سونامی در امتداد ساحل عبور می کردند مفقود هستند.
روز جمعه امواج به بلندی بالغ بر ۱۰ متر تمامی روستاها را از بین برد. زمین لرزه و سونامی به بزرگراه ها و دیگر تاسیسات زیر بنایی آسیب رساند و کوشش های امدادگران برای رسیدن به مردمی را که روی پشت بام ها سرگردان مانده اند و در نواحی آسیب دیده بدام افتاده اند، دشوار تر می کند.
شرکت برق تپکو نسبت به خاموشی ها گسترده در روزهای آینده در بخش های بزرگی از کشور هشدار می دهد.
زمین لرزه روز جمعه نیرومندترین زلزله در ژاپن و پنجمین زلزله بزرگ جهان در بیش از یک قرن بود.
در شمال شرقی سیندایی، شعله های آتش تمام شب در شهر «کسه نوما»، که حدود ۷۰ هزار جمعیت دارد زبانه می کشید. حریق بزرگی نیز در یک پالایشگاه نفت در ایچیهارا ، در نزدیکی توکیو آغاز شد.
در توکیو، زمین لرزه قطع تمام سرویس های ترن و راه آهن زیرزمینی را موجب شد، و میلیون ها نفر را سرگردان برجا گذاشت. چند فرودگاه بسته شدند، اما برخی، از جمله ناریتا در اوکیو دوباره باز شده اند.

XS
SM
MD
LG