لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

نگرانی از گسترش پرتوهای رادیو اکتیو در ژاپن


نگرانی از گسترش پرتوهای رادیو اکتیو در ژاپن
نگرانی از گسترش پرتوهای رادیو اکتیو در ژاپن

دست کم ۱۷۰هزار ژاپنی نجات یافته از زلزله عظیم و سونامی بزرگ اخیر در این کشور، خانه های خود را ترک کردند. آنان نگران هستند که آلودگی رادیو اکتیو ناشی از نیروگاه های اتمی آسیب دیده، گسترش یابد.

مسوولان می گویند احتمالا ده ها نفر از ساکنان شهر فوتابه، در نزدیکی یکی از نیروگاه های آسیب دیده، زمانی که از این شهر انتقال داده می شدند در معرض پرتو های رادیو اکتیو قرار گرفتند.

این افراد به همراه صدها تن دیگر برای بررسی این موضوع در حال معاینه هستند.

کارمندان نیروگاه های اتمی در مناطق زلزله زده، به شدت تمام تلاش می کنند که دما در راکتورهای آسیب دیده را پایین نگه دارند. مقامات برای کاهش فشار داخل راکتورها، آب دریا را به نیروگاه ها تزریق کردند.

به رغم نگرانی ها در خصوص گسترش پروتو های رادیو اکتیور، آسیب دیدن راکتور ها در شرق ژاپن به گونه دیگری نیز احساس می شود.

شرکت های عرضه کننده نیرو هشدار می دهند در نتیجه کمبود برق، شرق ژاپن خاموشی هایی را تجربه خواهد کرد.

شمار تقریبی کشته شدگان فاجعه روز جمعه در ژاپن، از مرز ۱۰ هزار نفر گذشت و صد ها هزار نفر دیگر نیز برای دستیابی به آب آشامیدنی و مواد غذایی در تلاشند.

نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن در نطقی تلویزیونی، زلزله و سونامی بزرگ روز جمعه در شمال شرقی کشورش را بزرگترین چالش ژاپن از زمان پایان جنگ جهانی دوم خواند.

وی این سخنان را درحالی بیان کرد که دمای هوا در شب به سطح یخ زدگی کاهش یافت، و نجات یافتگان برای سومین شب، در پناهگاه های موقتی اقامت کردند.

XS
SM
MD
LG