لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

امواج سونامی به هاوایی رسید


امواج سونامی به هاوایی رسید
امواج سونامی به هاوایی رسید

نخستین امواج سونامی پس از عبور از جزیره هاوایی به ساحل غربی آمریکا رسیده اند. در مورد تلفات در آمریکا هنوز گزارشی نرسیده است.
امواج به بلندی یک متر با بیشتر، روز جمعه ایالت ساحلی اورگون را هدف گرفتند. به ساکنان در اورگون و کالیفرنیای شمالی توصیه شده است نواحی پایین تر از سطح دریا را تخلیه کنند. مسئولان اورژانس نسبت به امکان براه افتادن سیل ناشی از سونامی هشدار دادند.
امواج با ارتفاع بالغ بر ۲ متر بامداد جمعه به زنجیره جزایر هاوایی برخورد کردند، و ساحل استراحتگاه وایکیکی در جزیره «اوآهو» را پوشاندند. اما درباره خسارات گسترده گزارشی نرسیده است.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا، که در هاوایی متولد شد و سالهایی از زندگی دوران جوانی اش را در آنجا گذراند، سحرگاه جمعه از زمین لرزه ویرانگر در ژاپن و سونامی پس از آن آگاه شد.
مسئولان اورژانس در هاوایی پس از وقوع زلزله در ژاپن چند ساعت وقت داشتند آماده شوند و به ساکنان دستور دادند تمام مناطق ساحلی پایین تر از سطح دریا را تخلیه کنند. ساکنان به مراکز اجتماعی و مدارس در نقاط بالاتر انتقال یافتند.
پرزیدنت اوباما در بیانیه ای به مردم ژاپن تسلیت گفت و همچنین اعلام کرد به آژانس مدیریت اورژانس فدرال دستور داده است برای کمک به ساکنان هاوایی، سرزمین های آمریکا در اقیانوسیه و کرانه غربی، آماده باشد.

XS
SM
MD
LG