لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۸

در زمین لرزه و سونامی در ژاپن صدها تن کشته شدند


در زمین لرزه و سونامی در ژاپن صدها تن کشته شدند
در زمین لرزه و سونامی در ژاپن صدها تن کشته شدند

در قدرتمند ترین زمین لرزه ژاپن در بیش از ۱۰۰ سال، صدها تن کشته شده اند. زلزله سونامی نابود کننده ای را براه انداخت، خسارات گسترده ای ببار آورد، بسیاری از مردم گم شده اند و بیم آن می رود کشته شده باشند.
زمین لرزه که ۸.۹ درجه ریشتر شدت داشت روز جمعه به ساحل شرقی ژاپن حمله کرد، و صدور هشدارهای سونامی را در سراسر اقیانوسیه، از جمله مناطق دور دست مانند آمریکای جنوبی و تمام ساحل غربی آمریکا موجب شد. صلیب سرخ هشدار داد که امواج به ارتفاع ۱۰ متر می تواند تمامی برخی از جزایر کوچک را درهم بکوبد.
درژاپن، سونامی قایق ها، اتومیبل ها و صدها خانه در نواحی ساحلی در شمال توکیو را برد.
زلزله ساختمان ها در پایتخت را تکان داد و حریق هایی براه انداخت. تمام سرویس های ترن و راه آهن زیرمینی در توکید متوقف شده است و هزاران نفر قادر نیستند به خانه هایشان باز گردند.
مقامات دستور دادند حدود ۳ هزار نفر از ناحیه اطراف نیروگاه اتمی «فوکو شیما دای ایچی» در شمال توکیو خارج شوند. هیچ نشانی از این که رادیو اکتیو درز کرده باشد دیده نشده است، اما مقامات نگران آن هستند که ممکن است هسته مرکزی رآکتور به دلیل ایجاد نقص در سیستم بیش از اندازه داغ شود. پیشتر گزارش رسید در محل توربین نیروگاه اتمی اوناگاوا در میاگی حریقی روی داده است.
نائوتو کان، نخست وزیر ژاپن، در سخنانی خطاب به مردم ژاپن گفت دولت هر کاری را بتواند برای به حداقل رساندن آثار فاجعه انجام خواهد داد.
در واشنگتن، پرزیدنت اوباما همدردی خود را با مردم ژاپن ابراز داشت، و گفت آمریکا آماده است به آنها کمک کند. ارتش آمریکا در ژاپن پایگاه هوایی یوکوتا را بروی برخی از پروازهای تجارتی که نمی توانند در فرودگاه های توکیو فرود آیند گشوده است.
مرکز هشدار سونامی اقیانوسیه در هاوایی گفت هشدار سونامی در روسیه، فیلیپین، تایوان و اندونزی صادر شده است. هشدار در سراسر اقیانوسیه تا ایالت هاوایی توسعه داده شده است و کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی را شامل می شود. مقامات در بسیاری از مناطق که در انتظار سونامی هستند، به ساکنان چندین منطقه دستور داده اند خارج شوند.

XS
SM
MD
LG