لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

ادعای تازه ویکی‌لیکس: آمریکا از ژاپن جاسوسی کرده است


عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن
عکس آرشیوی از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) و شینزو آبه نخست وزیر ژاپن

وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس روز جمعه اسناد جدید را منتشر کرده است که نشان می‌دهند ایالات متحده از مقامات و شرکت‌های ژاپنی جاسوسی کرده است.

ویکی‌لیکس فهرستی از ۳۵۴ شرکت، وزارتخانه، و افرادی که هدف عملیات آژانس امنیت ملی آمریکا بوده‌اند را منتشر کرده است. تاریخ این مدارک به سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ خورشیدی) و نخستین دوره از نخست وزیری شینزو آبه باز می‌گردد.

ژاپن بیش از نیم قرن است که پس از جنگ جهانی دوم، متحد نزدیک ایالات مکتحده در اقیانوی آرام بوده است.

منشی مطبوعاتی وزارت خارجه ژاپن گفت توکیو و واشنگتن در مورد جمع آوری اطلاعات توسط آژانس امنیت ملی آمریکا در ارتباط هستند، اما جزئیاتی ارائه نداد و فقط گفت دولت برای حفاظت از اطلاعات محرمانه خود از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد.

سفارت ایالات متحده در توکیو نیز گفت از این گزارش آگاه است، اما توضیحات بیشتری ارائه نخواهد داد.

در خبرنامه این وبسایت که پیشتر نیز مدارکی مشابه را منتشر کرده است، گفته می‌شود رهگیری‌ها به مقوله‌هایی مانند مناسبات آمریکا-ژاپن، مذاکرات تجارتی و استراتژی، و تغییرات آب و هوایی مربوط می‌شد. صحت و اعتبار این مدارک هنوز بطور مستقل تایید نشده است.

در ماه ژوئن، ویکی‌لیکس اسنادی در باره آن چه که آن را فعالیت‌های جاسوسی آمریکا در مورد سه رئیس جمهوری سابق فرانسه خواند منتشر کرد، و بروز یک اختلاف دیپلماتیک بین دو کشور، که پیوندهای دوستی آنها به دهه ۱۷۰۰ میلادی باز می‌گردد، را موجب شد.

پیش از آن نیز مدارکی از جاسوسی آمریکا از کشورهای آلمان و برزیل را منتشر کرده بود. این ادعا‌ها در پی افشاگری ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح شد. وی از آمریکا گریخته و به روسیه پناهنده شده است.

XS
SM
MD
LG