لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۳

ژاپن: با آمریکا و فیلیپین در حفاظت از دریای جنوبی چین همکاری می‌کنیم


فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن- همکاری امنیتی ژاپن و فیلیپین
فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن- همکاری امنیتی ژاپن و فیلیپین

نخست وزیر ژاپن ، فومیو کیشیدا، روز شنبه ۱۳ آبان اعلام کرد کشورش به همراه فیلیپین و آمریکا برای حفاظت از دریای جنوبی چین با یکدیگر همکاری می‌کنند.

نخست وزیر ژاپن همچنین از تعهد کشورش در کمک به افزایش قابلیت‌های امنیتی فیلیپین خبر داده است.

فومیو کیشیدا در جریان سفری رسمی به مانیل، پایتخت فیلیپین، خطاب به اعضای کنگره این کشور بر همکاری‌های سه‌جانبه برای حفاظت از آزادی دریای جنوبی چین تاکید کرد.

نخست وزیر ژاپن و همتای فیلیپینی‌اش، فردیناند مارکوس، روز جمعه ۱۲ آبان توافق کردند با توجه به تشدید تحرکات چین در منطقه، مذاکرات در زمینه تقویت همکاری‌های نظامی میان دو کشور را آغاز کنند.

به گزارش رویترز، فیلیپین و ژاپن که از متحدان نزدیک آمریکا در آسیا بشمار می‌روند در مقابل آنچه رفتار تهاجمی کشتی‌های چینی در آبهای مورد مناقشه می‌نامند موضعی سرسختانه اتخاذ کرده‌اند.

در پی ممانعت کشتی‌های چینی از تردد قایق‌های فیلیپینی نیرورسانی در آبهای مورد مناقشه دریای جنوبی چین در ماه گذشته، دو کشور به اتهام‌زنی علیه یکدیگر پرداختند.

چین ادعا می کند که بر تقریبا تمامی دریای جنوبی چین شامل مناطق اقتصادی برونئی، اندونزی، مالزی فیلیپین و ویتنام حاکمیت دارد.

این در حالی‌ است که دیوان دائمی داوری در لاهه در سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۳۹۵-۱۳۹۴) ادعای چین در اینباره را رد کرده است. از سوی دیگر در حالی که ژاپن ادعایی درباره دریای جنوبی چین مطرح نکرده ولی با چین در دریای شرقی چین دچار مناقشه است.

فومیو کیشیدا اعلام کرده است که ژاپن با کمک به تقویت قابلیت‌های امنیتی فیلیپین، در تثبیت صلح و ثبات منطقه‌ای مشارکت می‌کند.

در پی برگزاری مانور نظامی مشترک آمریکا-فیلیپین در ماه مارس سال جاری میلادی، گاردهای ساحلی ژاپن و فیلیپین هم در ماه ژوئن برای نخستین‌بار همراه با یکدیگر مورد آموزش قرار گرفتند.

نخست وزیر ژاپن در ماه دسامبر سال گذشته نیز از بزرگترین ساختار نظامی این کشور که به نظر می‌رسد برای مقابله با نیروی نظامی رو به رشد چین طراحی شده، رونمایی کرد.

فومیو کیشیدا هدف از تلاشهای کنونی را حفاظت از نظم دریایی با توسل به قوانین و مقررات و نه به اتکا زور توصیف کرد

به گفته فومیو کیشیدا، ژاپن با ارائه رادارهای شناسایی ساحلی به فیلیپین موافقت کرده است. این نخستین پروژه همکاری در جهان در چارچوب برنامه «همکاری امنیتی رسمی»، اُ اِس آ، با هدف تقویت قابلیت‌های بازدارندگی کشورهای شریک ژاپن بشمار می‌رود.

به گزارش نشریه ژاپنی کیودو نیوز در روز شنبه ۱۳ آبان به نقل از یک مقام ارشد ژاپنی که نامش فاش نشده، قرار است این رادارها در پنج منطقه مجزا در طول سواحل فیلیپین نصب شوند.

برپایه این گزارش، نیروی دریایی فیلیپین این رادارهای ثابت را برای شناسایی ساحلی بکار می‌گیرد. درباره جزئیات بیشتر مربوط به محل دقیق نصب این رادارها هیچگونه اطلاعاتی منتشر نشده است.

کیشیدا روز شنبه پیش از ترک فیلیپین به مقصد مالزی، از گارد ساحلی فیلیپین هم بازدید کرد.

XS
SM
MD
LG