لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

تاکتیک‌های دریای جنوبی چین، فیلیپین را به سمت اقدامات قاطع‌تر سوق می‌دهد


گارد ساحلی چین در نزدیکی موانع شناور در دریای جنوبی چین
گارد ساحلی چین در نزدیکی موانع شناور در دریای جنوبی چین

تحلیلگران می‌گویند که اقدام متهورانه گارد ساحلی فیلیپین در این هفته برای قطع مانع شناور نصب شده توسط چین در نزدیکی تالاب مورد مناقشه در دریای چین جنوبی، نشان می‌دهد که چگونه اقدامات پکن واکنش‌های قاطعانه فیلیپین را به همراه خواهد داشت.

این اقدام همچنین می‌تواند به کشورهای دیگر در منطقه برای مقابله با اقدامات پکن کمک کند.

جاشوا اسپنیا، یکی از کارشناسان در حوزه توسعه و همکاری بین‌المللی مستقر در فیلیپین گفت: «فیلیپین نیاز به تقویت بازدارندگی جمعی در همکاری با شرکای خود را به عنوان یک استراتژی مناسب در مقابله با چین درک می‌کند.»

چین می‌گوید که یک مانع سیصد متری را در نزدیکی سد ساحلی اسکاربرو شناور کرده است تا کشتی‌های ماهیگیری فیلیپینی را دور نگه دارد. این منطقه حاصلخیز برای ماهیگیری در منطقه اقتصادی انحصاری فیلیپین به وسعت حدود ۳۰۰ کیلومتر قرار دارد که دور از سواحل دیگر کشورها است اما از سال ۲۰۱۲، تحت کنترل موثر چین است.

چین موانع شناور را اواخر هفته گذشته نصب کرد، اما تا روز سه شنبه، فیلیپین اعلام کرد که آنها برداشته شده‌اند. مدت کوتاهی پس از آن، گارد ساحلی فیلیپین ویدئویی را در حساب کاربری اکس (توییتر سابق) منتشر کرد که نشان می‌داد یک غواص با استفاده از چاقو در حال قطع موانع شناور چین است .

  • صف‌آرایی

این اولین بار نیست که فیلیپین ویدئویی را برای نشان دادن قاطعیتش در این منطقه که کارشناسان منطقه خاکستری چین در دریای جنوبی چین می‌نامند، منتشر کرده است. در ماه اوت، گارد ساحلی فیلیپین ویدیویی از یک کشتی گارد ساحلی چینی را به اشتراک گذاشت که با توپ‌های آب‌پاش به یک کشتی فیلیپینی که ماموریت‌ تدارکاتی برای یک کشتی جنگی دوران جنگ جهانی دوم انجام می داد، حمله کرد.

برخی تحلیلگران می‌گویند که هدف از عملیات پکن در منطقه خاکستری با استفاده از تاکتیک‌های تهاجمی نظامی و غیرنظامی ارعاب فیلیپین است و تصمیم مانیل برای علنی کردن اقدامات چین می‌تواند به جلب حمایت از فیلیپین از سوی متحدان بین‌المللی کمک کند.

تلاش‌های مانیل برای دفاع از منطقه اقتصادی خود همچنین شامل استفاده از کشتی‌های دریایی بزرگ‌تر برای ماموریت‌های تدارکاتی در اطراف جزایر اسپراتلی و انجام مانورهای نظامی منظم یا گشت‌های دریایی با کشورهای متحد از جمله ایالات متحده و استرالیا است. برخی ناظران می‌گویند این اقدامات پکن را مجبور می‌کند تاکتیک قهری خود را علیه فیلیپین بازبینی کند.

با این حال اسپینا معتقد است که تنش فزاینده بین پکن و مانیل تا زمانی که یک طرف تسلیم نشود متوقف نخواهد شد.

  • پیامدهای قاطعیت فیلیپین

از آنجایی که مناقشات در دریای جنوبی چین بین پکن و مانیل احتمالاً ادامه خواهد داشت، سایر کشورهای منطقه، از جمله ویتنام، نیز که خود را در مالکیت این قلمرو آبی سهیم می‌دانند در مورد ادعای پکن مبنی بر مالکیت بزرگترین سهم شکایت کرده‌اند.

اگر فیلیپین با موفقیت در برابر عملیات چین ایستادگی کند، سایر کشورهای مدعی ممکن است تاکتیک های مانیل را در آینده تقلید کنند.

XS
SM
MD
LG