لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

رویترز: آمریکا و ویتنام سرگرم مذاکره بر سر بزرگ‌ترین قرارداد تسلیحاتی تاریخ دو کشور هستند


دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و فام مین‌چین، نخست وزیر ویتنام، در هانوی. ١١ سپتامبر ۲۰۲۳
دیدار جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و فام مین‌چین، نخست وزیر ویتنام، در هانوی. ١١ سپتامبر ۲۰۲۳

خبرگزاری رویترز روز شنبه به نقل از دو فرد مطلع گزارش داد دولت بایدن در حال مذاکره با ویتنام برای توافق بر سر بزرگ‌ترین قرارداد فروش تسلیحات تاریخ میان دو کشور است.

با توجه به تنش‌های میان هانوی با پکن در دریای چین جنوبی و وابستگی آن به مسکو در زمینه تسلیحاتی، این قرارداد در صورت نهایی‌شدن می‌تواند موجب خشم چین و به حاشیه‌رفتن روسیه شود.

قرارداد فروش تسلیحات که هنوز در مراحل اولیه است و ممکن است حتی نهایی نشود، از مهم‌ترین موضوعات مورد مذاکره مقامات آمریکا و ویتنام در هانوی، نیویورک، و واشنگتن طی یک ماه اخیر بوده است.

به گفته یک منبع، واشنگتن در حال بررسی ایجاد شرایط مالی ویژه برای فروش تجهیزات گران‌قیمت است که در صورت موفقیت، هانوی را از وابستگی به تجهیزات ارزان‌قیمت‌ روسیه دور خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید و وزارت امور خارجه ویتنام تا زمان تنظیم این خبر اظهار نظری درباره این گزارش نکرده‌اند.

یک مقام آمریکایی به رویترز گفته است دو کشور روابط امنیتی سازنده و امیدبخشی دارند و ویتنامی‌ها به‌ ویژه به تجهیزاتی در زمینه نظارت بر حوزه دریایی و هواپیماهای مخصوص حمل و نقل علاقه‌مند هستند.

زیاده‌خواهی‌های چین در دریای چین جنوبی طی سال‌های اخیر موجب نگرانی عمیق ویتنام، تایوان، فیلیپین، اندونزی، و مالزی شده است.

دولت بایدن عنوان کرده در پی ایجاد تعادل در رقابت ژئوپولیتیک با چین از جمله در حوزه اقیانوسیه و مدیریت مسئولانه روابط دو کشور است.

ویتنام در سفر اخیر جو بایدن به این کشور، روابط دیپلماتیک با آمریکا را پس از نیم قرن از جنگ خونین دو کشور به بالاترین سطح ارتقا داد.

از زمان لغو تحریم تسلیحاتی در سال ۲۰۱۶، صادرات آمریکا به ویتنام به کشتی‌های گارد ساحلی و هواپیماهای آموزشی محدود بوده است. این در حالی است که روسیه حدود ۸۰ درصد از زرادخانه تسلیحاتی این کشور آسیای جنوب شرق را تامین می‌کند.

ویتنام سالانه حدود دو میلیارد دلار صرف خرید تسلیحات می‌کند و ایالات متحده امیدوار است در طولانی‌مدت بخشی از این بودجه را به تسلیحات ساخت خود یا متحدانش از جمله کره جنوبی و چین جلب کند.

XS
SM
MD
LG