لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

تاثیر پس لرزه های سنگین زلزله ژاپن بر اقتصاد


تاثیر پس لرزه های سنگین زلزله ژاپن بر اقتصاد
تاثیر پس لرزه های سنگین زلزله ژاپن بر اقتصاد

زلزله ۸̷٩ ریشتری روز جمعه ژاپن، ساعتی پیش از پایان کار بازار بورس آسیا رخ داد.

خشم طبیعت نه تنها قفسه های کالا را در فروشگاه های بخش وسیعی از جزیره هنشو به لرزه درآورد، بلکه شاخص سهام نیکی ژاپن را نیز به شدت تنزل داد. در پی وقوع زمین لرزه، در بازارهای بورس آسیا و جهان، چوب حراج به سهام نیکٍی خورد؛ و سهام نیکی به پایین ترین قیمت در پنج هفته اخیر به فروش رفت.

در بازارهای بورس اروپا، نگرانی از ادعای خسارات عمده از شرکت های بیمه، موجب افت شدید ارزش سهام این شرکت ها شد.

با این حال تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که واکنش بازار بورس به ابعاد فاجعه، کمتر از آن چیزی است که پیش بینی می شد.

در ایالات متحدهء آمریکا، گزارش افزایش خرده فروشی، تحت الشعاع افت و خیز بهای سهام در بازارهای بین المللی قرار گرفت: کمپانی های انرژی شاهد ترقی بود، اما بهای نفت با تنزل ناگهانی، به زیر یکصد دلار در هر بشکه سقوط کرد. دلیل افت قیمت نفت، پیش بینیِ بازار مبنی بر کاهش تقاضای نفت از سوی ژاپن اعلام شده است.

یک تحلیلگر بازار بورس نیویورک می گوید بهای نفت خیلی زود، و شاید در یکی دو روز آینده مشخص خواهد شد. تثبیت بازار نفت خام به برآورد دقیقتر خسارات زمین لرزه ژاپن؛ و این واقعیت وابسته است که –ژاپن- سومین مصرف کننده بزرگ نفت دراین لحظه هیچ نفتی مصرف نمی کند.

تردیدی نیست که خسارات ناشی از زمین لرزه و سونامی به زیرساخت ژاپن بسیار سنگین و گسترده بوده؛ و اثرات آن بر اقتصاد کشور در دراز مدت آشکار می شود.

اقتصاددانان سعی دارند میزان خسارات مالی ناشی از زمین لرزه و سونامی را بر ژاپن برآورد کنند. در همین حال، یک تحلیلگر اقتصادی می گوید زمین لرزه ژاپن، از لحاظ زمانی در بدترین موقع روی داد؛ یعنی زمانی که سومین اقتصاد جهان به آرامی داشت از زیر بار رکود اقتصادی سر بر می آورد. اما بازسازی ژاپن، سرمایه های هنگفتی را به آن کشور سرازیر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG