لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

وزیر دفاع آمریکا: به دنبال نفت عراق نیستیم


داگلاس سیلمن سفیر آمریکا در عراق در فرودگاه بغداد از جیم متیس وزیر دفاع آمریکا استقبال کرد.
داگلاس سیلمن سفیر آمریکا در عراق در فرودگاه بغداد از جیم متیس وزیر دفاع آمریکا استقبال کرد.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا که روز دوشنبه وارد بغداد شده است گفت ارتش آمریکا وارد عراق نشده تا نفت این کشور را تحت کنترل بگیرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، ژنرال جیم متیس روز دوشنبه دوم اسفند ماه برای نخستین بار در سمت وزیر دفاع آمریکا وارد عراق شد. او در سخنانی در بغداد وعده داد که کابینه جدید به دنبال تسخیر نفت عراق نیست.

سفر ژنرال متیس به عراق در راستای ارزیابی تلاش های نظامی این کشور تحت حمایت آمریکا برای آزادسازی موصل از چنگ پیکارجویان داعش است. اما انتظار می رود او در این سفر پاسخگوی برخی نگرانی ها درباره مواضع و اظهارات پرزیدنت ترامپ باشد.

وعده روز دوشنبه ژنرال متیس بر خلاف سخنان ماه گذشته پرزیدنت ترامپ بود. آقای ترامپ در ماه ژانویه و در دیداری از کارمندان آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، گفته بود که آمریکا پس از ورود به عراق، باید نفت این کشور را تحت کنترل می گرفت.

از سویی دیگر، ژنرال متیس همچنین درباره فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ مبنی بر منع موقت صدور ویزا برای هفت کشور اغلب مسلمان‌نشین، از جمله عراق، گفت آمریکا به عراقی هایی که در کنار نیروهای آمریکایی جنگیده اند پشت نخواهد کرد. او گفت «اطمینان دارم ما کاری خواهیم کرد که کسانی که در کنار ما مبارزه کرده اند بتوانند وارد آمریکا شوند.»

ژنرال متیس اولین مقام ارشد کابینه پرزیدنت ترامپ است که به عراق سفر کرده است و اظهارات او، بویژه درباره نفت عراق، حتی در کابینه پیشین نیز سابقه نداشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG