لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۱

رئیس سابق سازمان امنیت ملی آمریکا: باید به دنبال یک توافق هسته‌ای جدید و جامع با ایران باشیم


جیمز کلپر، رئیس سابق سازمان امنیت ملی آمریکا - آرشیو

جیمز کلپر، از رؤسای سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، در گفت‌و‌گویی با «موقوفه کارنگی برای صلح بین‌المللی»، چشم‌انداز احیای برجام را بسیار ضعیف دانست و گفت مطلوب‌ترین گزینه برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای یک توافق کاملا جدید و جامع دیگر است.

جیمز کلپر، چهارمین رئیس سازمان ملی امنیت ملی آمریکا، در یک گفت‌و‌گوی مجازی با ارون دیوید میلر، پژوهشگر اندیشکده کارنگی در حوزه سیاست خارجی ایالات متحده، به پرسش‌هایی درباره عملکرد دستگاه‌های اطلاعاتی و چالش‌های سیاست خارجی آمریکا، از جمله احیای برجام و خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره، پاسخ داد.

آقای کلپر، که طولانی‌ترین مدت خدمت به عنوان رئیس این نهاد امنیتی را داشته است، گفت که از حامیان سرسخت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران بود، چون برجام برای اولین بار امکان دسترسی و نظارت بی‌سابقه جامعه جهانی بر تاسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را فراهم می‌کرد.

وی با این حال تاکید کرد که از دید او موانع زیادی وجود دارد که احیای احتمالی برجام را غیرممکن می‌کند.

وی گفت: «به نظر من برجام دستخوش تحولات بسیاری شده است و از دیدگاه شخصی من، امکان نجات آن وجود ندارد.»

رئیس سابق سازمان امنیت ملی آمریکا گفت که به باور او باید به دنبال یک توافق جدید و جامع هسته‌ای با ایران بود.

جیمز کلپر درباره چالش کره شمالی نیز گفت که بعید می‌داند پیونگ یانگ هیچگاه تن به خلع سلاح هسته‌ای بدهد.

وی افزود: «من به این نتیجه رسیده‌ام که کره شمالی تن به خلع سلاح هسته‌ای نخواهد داد. ... آن‌ها می‌دانند که این مجوز بقای آن‌ها است.»

کلپر گفت ایالات متحده شاید بهتر باشد رویکردش در قبال کره شمالی را تغییر دهد و با این واقعیت که کره شمالی عملاً به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شده است کنار بیاید و پیونگ یانگ را وادار کند مانند هند و پاکستان مسئولانه عمل کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG