لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

ادامه واکنش‌ها در آمریکا به ناپدید شدن روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا در ترکیه


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی در ترکیه را وضعیت بدی توصیف کرد و گفت که آمریکا برای روشن شدن این موضوع به تحقیقات کمک می کند.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد دولت سعودی، چندی پیش پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. گزارش های رسانه ای به نقل از منابع ترک می گویند مقامات سعودی او را در کنسولگری کشته اند و جسد وی را احتمالا تکه تکه کرده اند. مقامات سعودی این اتهام را رد کرده اند.

دونالد ترامپ در گفتگوهای جداگانه با خبرنگاران گفت بیش از یک بار با مقامات عربستان سعودی در بالاترین سطح درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی،گفتگو کرده است.

همزمان تعدادی از سناتورهای ارشد آمریکا نیز از دولت خواستار تحقیق در این مورد شدند.

باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا گفت: «گزارش های اطلاعاتی بسیار مستقیم و کوتاه است و اعتبار بیشتری به این واقعیت می دهد که اکنون تمرکز باید متوجه عربستان سعودی باشد.»

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا نیز گفت: «این نفرت انگیز است. همه جهان نظاره می کنند. می دانید، ولیعهدعربستان با توصیف خودش به عنوان یک اصلاح طلب برای باز کردن جامعه عربستان و بهبود آن تلاش می کند. اصلاح طلبان، مخالفان سیاسی خودشان را نمی کشند.»

رند پل، سناتور جمهوری خواه نیز در توئیتی نوشت: «سعودی ها به کشتن غیرنظامیان و روزنامه نگاران تا زمانی که ما آنها را مسلح کنیم، ادامه می‌دهند.»

او خواستار توقف فوری فروش تسلیحات و پشتیبانی های نظامی از عربستان سعودی شد.

عربستان مدرکی دال بر اینکه خاشقجی، زنده، از کنسولگری این کشور خارج شده است، ارائه نکرده است. ترکیه نیز مدرک محکمی در مورد به قتل رسیدن روزنامه نگار منتقد سعودی نداده است.

جان لنسینگ مدیر اجرایی سازمان رسانه جهانی آمریکا، روز چهارشنبه در توییتر خود ناپدید شدن جمال خاشقجی را بسیار نگران کننده توصیف کرد.

آماندا بنت، رئیس صدای آمریکا نیز در بخشی از بیانیه خود گفته است؛ اگر گزارش های دولت ترکیه در مورد خاشقجی صحت داشته باشد، سطح جدیدی از تهدیدهای رو به افزایش در سطح جهان (علیه روزنامه نگاران) را نشان می دهد. او گفته است که از همه دولت ها می خواهد به طور مناسب و قوی به این موضوع واکنش نشان دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG