لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

چهار مرزبان ربوده شده به ایران بازگشتند


مراسم استقبال از مرزبانان آزاد شده، در محل استانداری سیستان و بلوچستان- منبع عکس: خبرگزاری تسنیم
مراسم استقبال از مرزبانان آزاد شده، در محل استانداری سیستان و بلوچستان- منبع عکس: خبرگزاری تسنیم
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، روز یکشنبه (۱۷ فروردین) با انتشار اطلاعیه‌ای بازگشت چهار تن از پنج مرزبان ربوده‌ شده توسط جیش العدل را به خاک ایران تأیید کرد. جسد جمشید دانایی فر که جیش العدل پیشتر گفت او را اعدام کرده، هنوز تحویل داده نشده است.

وزیر کشور ایران در این اطلاعیه می گوید: «تلاش جامعه امنیتی و دستگاه دیپلماسی و معتمدین محلی با محوریت شورای امنیت کشور به نتیجه رسید و سربازان ربوده شده آزاد شدند.»

خبرگزاری ایرنا نیز روز یکشنبه از بازگشت چهار سرباز به نام های رامین حضرتی، سجاد زاهانی، محمد نظامی و جمشید تیموری به خاک ایران خبر داده بود.

پنج مرزبان ایرانی در ۱۶ بهمن سال گذشته در منطقه مرزی جنوب سیستان و بلوچستان با پاکستان توسط اعضای گروه شورشی و مسلح جیش العدل ربوده شدند.

سه روز پس از آدم ربایی، جیش‌العدل ویدئو عملیات آدم ربایی را روی اینترنت قرار داد و مسئولیت این گروگان‌گیری را برعهده گرفت. این گروه که خود را حامی حقوق اهل سنت می داند روز سوم فروردین سال ۱۳۹۳ اعلام کرد که گروهبان یکم جمشید دانایی فر را به قتل رسانده است.
جمشید دانایی فر در سال ۱۳۶۶ در سیستان و بلوچستان متولد شد. فرزند آقای دانایی‌ فر یک ماه پس از اسارت او به دنیا آمد.

از آغاز گروگان گیری، ایران دولت پاکستان را به کم کاری در مقابله با فعالیت های جیش العدل متهم کرد و گروهی را برای مذاکرات دیپلماتیک با مسئولان پاکستانی به اسلام آباد اعزام کرد. پس از اعلام خبر کشته شدن آقای دانایی فر، سخنگوی وزارت خارجه ایران خواستار اقدام جدی و فوری دولت پاکستان برای دستگیری و تحویل تروریست ها و تضمین سلامتی و بازگشت مرزبانان ایرانی شد.

دبیرکل سازمان ملل قتل مرزبان ایرانی توسط جیش العدل را محکوم کرد و آمریکا نیز به آن ابراز نارضایتی کرد.

جیش العدل گفته بود در ازای آزادی گروگان ها خواستار آزادی اعضای زندانی آن گروه از زندان های ایران و سوریه، و همچنین آزادی حدود ۲۰۰ زندانی سنی از زندان های ایران است.

خبرگزاری ایرنا، به نقل از معاون وزیر کشور گفت که رایزنی برای بازگشت پیکر جمشید دانایی‌ فر به ایران ادامه دارد.

عبدالرئوف ریگی، سخنگوی جیش‌العدل، روز جمعه، ۱۵ فروردین، به شبکه خبری العربیه گفت که جسد جمشید دانایی‌ فر را در صورتی به ایران تحویل می دهد که «اجساد شهدای این گروه» را از ایران تحویل بگیرد.

ریگی گفته است که تنها در پاسخ به تقاضای علمای اهل سنت و مردم ایران، چهار سرباز را آزاد کرد. او ادعا کرد که دولت ایران «اهمیتی برای جان» مرزبانان خود قائل نبوده و گفته بود که اگر بقیه مرزبانان نیز کشته شوند، حاضر نیست زندانیان بلوچ را آزاد کند. جمهوری اسلامی ایران، جیش العدل را گروهی تروریستی قلمداد می کند.
XS
SM
MD
LG