لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

مولوی عبدالحمید: مرزبانان به نیروهای مردمی تحویل شده اند


مرزبانان اسیر
مرزبانان اسیر

در حالی که بر سر تحویل گروگان ها اجماع رای وجود دارد اما هنوز زمان تحویل آن ها در خاک ایران روشن نیست

روزنامه شرق از آزادی نزدیک چهار مرزبان ایرانی خبر داد. بااین حال به نظر می رسد که هنوز نمی توان با قاطعیت از رهایی گروگان ها سخن گفت.

روزنامه شرق در شماره روز یکشنبه خود از قول مولوی عبدالحمید، از روحانیون پر نفوذ اهل سنت در سیستان و بلوچستان، نوشته است: «چهار مرزبان ایرانی روز یکشنبه ظهر یا در نهایت بعداز ظهر در خاک ایران به ما تحویل داده می شوند.»

با این حال خبرگزاری فارس روز یکشنبه از قول برادر یکی از گروگان ها نوشته است سربازان اسیر روز دوشنبه آزاد می شوند. به گزارش فارس رامین حضرتی، یکی از گروگان ها که سرباز وظیفه و ۲۰ ساله است، درتماس تلفنی با خانواده خود از افغانستان، با دادن این خبر، آنان را از سلامت خود و سه گروگان دیگر آگاه کرده است.

گزارش ها درمورد محل نگاه داری این سربازان ضد و نقیض است. درحالی که بیشتر خبر ها حاکی از حضور مرزبانان در خاک پاکستان است، اما عده ای از بردن آنان به افغانستان خبر داده اند.

با این حال مولوی عبدالحمید، که به نوشته شرق نقش مهمی در آزادی مرزبانان ایرانی داشته است در گفت و گو با این روزنامه از دادن هرگونه اطلاع درمورد محل نگاه داری این سربازان خودداری کرده و گفته است به خاطر حفظ امنیت آنان تا ورودشان به خاک ایران پاسخی به این سوال نمی دهد.

روحانی اهل سنت در پاسخ به سوال شرق درمورد محل نگه داری مرزبانان گفته است: «همین اندازه می‌توانم توضیح بدهم که چهار مرزبان ایرانی در دست افراد مردمی خودی هستند و هنوز وارد خاک ایران نشده‌اند.»

به نوشته شرق، مولوی عبدالحمید سخنان اسماعیل کوثری را در مورد این که مرزبانان به رابط ایران در پاکستان تحویل شده اند رد کرد و گفت: «این خبر صحت ندارد و این سربازان به نیروهای مردمی تحویل داده شده اند». اسماعیل کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، پیش تر از تحویل مرزبانان به مقام های ایرانی در پاکستان خبر داده بود.

به گفته مولوی عبدالحمید، از آنجا که منطقه مورد نظر بسیار وسیع و کوهستانی است و هیچ نیروی امنیتی آن را کنترل نمی کند «توانستیم از طریق نیروهای مردمی چهار مرزبان هموطن مان را تحویل بگیریم.» او تاکید کرد که مرزبانان در دست نیروهای امنیتی نیستند.

مولوی عبدالحمید همچنین در این مصاحبه خبر کشته شدن یکی از مرزبانان، جمشید دانایی فر، را تایید کرد و گفت قرار بود که جیش العدل جسد او را نیز به نیروهای مردمی تحویل دهد. با این حال مولوی عبدالحمید گفت نمی تواند با قاطعیت از تحویل جسد مرزبان مقتول سخن بگوید.

مولوی عبدالحمید دادن هرگونه توضیح درباره روند مذاکرات با جیش العدل و توافق های احتمالی را به آینده و پس از آمدن مرزبانان به خاک ایران موکول کرد و گفت: «مرزبانان ایران در دست نیروهای مردمی خودی هستند و برای حفظ جانشان جزئیات بیشتری نمی توانم در اختیارتان بگذارم.»

آقای عبدالحمید در این گفت و گو بر مخالفت خود و جامعه اهل سنت با شیوه های خشونت آمیز تاکید کرد و آن را روشی «مذموم» توصیف کرد که به گفته او:« برعمق کینه ها می افزاید».

از سوی دیگر، به گزارش ایسنا، استاندار سیستان و بلوچستان خبرهای مربوط به وضعیت مرزبانان ایرانی را «خوشحال کننده» توصیف کرده است. هرچند که در سخنان او نیز سایه هایی از تردید وجود دارد. به گفته او: «تا امروز خبر خوشحال کننده است و حداقل این عزیزان از دست ربایندگان و عوامل آدم ربا خارج شده اند.»

استاندار سیستان و بلوچستان ضمن تاکید بر خارج شدن چهار سرباز ایرانی از دست جیش العدل گفت تا زمانی که مرزبانان در محدوده جغرافیای ایران قرار نگرفته اند نمی توان آنان را آزاد شده اعلام کرد.

علی اوسط هاشمی نیز مانند مولوی عبدالحمید تاکید کرده است که مرزبانان به گروه هایی که به گفته او «به روش مردمی فعالیت می کنند»، تحویل داده شده اند و افزوده است: «منتظریم که راه امنی به دست آورند و از کشور پاکستان خارج شوند.» او درباره این راه امن توضیحی نداد.

گروه جیش العدل روز ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ پنج مرزبان ایرانی را به گروگان گرفت و در قبال آزادی آنان خواستار آزادی عده ای از زندانیان اهل سنت شد. روز سوم فروردین یکی از این پنج گروگان به دست این گروه کشته شد.

جیش العدل اعلام کرد که در صورت برنیامدن خواست هایش ده روز بعد یک گروگان دیگر را خواهد کشت. اما پس از تلاش های نیروهای مردمی و اهل سنت محلی و بسیج افکار عمومی و رسانه های اجتماعی، به نظر می رسد که این چهار مرزبان ایرانی پس از هشت هفته اسارت همراه با تهدید به مرگ، اکنون از اختیار جیش العدل بیرون آمده اند.
XS
SM
MD
LG