لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

استاندار سیستان و بلوچستان مبادله مرزبانان را تکذیب کرد


توافق درمورد مبادله مرزبانان اسیر با ۳۴ تن از زندانیان اهل سنت تکذیب شد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان می گوید این کشور همکاری های خود را با مقام های مختلف ایران برای یافتن مرزبانان اسیر ایرانی افزایش داده است.

تسلیم اسلم، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان پنجشنبه شب در تلاش برای روشن کردن موضع کشورش درقبال ربودن مرزبانان ایرانی به رسانه های خبری گفت پاکستان این اقدام را ناگوار دانسته و کشته شدن یکی از مرزبانان توسط گروه جیش العدل را محکوم و با خانواده قربانی ابراز همدردی کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، خانم اسلم گفت: نامه جمهوری اسلامی به سازمان ملل در مورد مرزبانان ایرانی علیه پاکستان نبوده است. او همچنین از سفر نزدیک نخست وزیر پاکستان به تهران خبر داد.

در همین حال روح الله جمعه ای رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور از رسانه ها خواست از دادن خبر های نادرست در مورد گروگان های ایرانی خودداری کنند و گزارش های خود را براساس خبرهای رسمی تنظیم کنند.

او با ادعای این که خبرهای رسانه های خارجی با هدف های خاص تهیه می شود، خبر تحویل جسد یک ایرانی به مقام های ایران را با مسئله مرزبانان اسیر بی ارتباط دانست و گفت: «این مقتول هیچ ارتباطی با مرزبانانی که چندی پیش ربوده شدند، ندارد». ایرنا توضیحی درباره هویت مقتولی که جسدش به ایران تحویل داده شده نداده است.

مسئول وزارت کشور ضمن تاکید بر آن که فعالیت های دیپلماتیک درباره مرزبانان ادامه دارد، هرگونه توافق درمورد مبادله مرزبانان با ۳۴ تن از زندانیان جیش العدل را تکذیب کرد.

پیش از آن، به نوشته ایرنا، برخی از سایت ها به نقل از استاندار سیستان و بلوچستان، از اعزام تیمی برای مذاکره با مقام های پاکستان و نیز موافقت با مبادله ۳۴ زندانی با مرزبانان اسیر خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا از زاهدان، علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، در گفت و گو با ایرنا این خبر را تکذیب کرد و گفت تلاش برای آزادی مرزبانان از طریق دیپلماتیک و همکاری معتمدان محلی ادامه دارد.

او ضمن تاکید بر امیدوار کننده بودن تلاش های مذاکره کنندگان، مسئله مبادله را «اخبار کذب» اعلام کرد که «به هیچ وجه صحت ندارد».

به نوشته ایرنا، برخی از سایت های اینترنتی، که نام آن ها در این گزارش ذکر نشده، نوشته اند که استاندار به یک رادیوی محلی گفته است روند مبادله مرزبانان با ۳۴ زندانی متعلق به جیش العدل در حال انجام است.

سایت خبری شهرضا نیوز که خبرهای مربوط به شهرستان شهرضا را گزارش می دهد منبع این خبر را سایت ایران خبر ذکر کرده است. این خبر در سایت بالاترین نیز منعکس شده است. استاندار سیستان و بلوچستان دقایقی پس از انتشار، این خبر را تکذیب کرد و گفت با هیچ رادیویی مصاحبه نکرده است.

درپی اعلام کشته شدن یکی از پنج گروگان ایرانی در روز سوم فروردین به دست جیش العدل، این گروه اعلام کرده بود که در صورت ترتیب اثر ندادن دولت ایران به خواست هایش، ده روز بعد نفر دوم را خواهد کشت.

با این حال در حالی که مردم و خانواده های اسیران نگران جان گروگان ها بودند، جیش العدل در بیانیه ای اعلام کرد که در کشتن یکی دیگر از جوانان اسیر تجدید نظر کرده است.

به نوشته این بیانیه تا پایان مذاکراتی که میان جیش العدل و مقام های ایرانی در جریان است، هیچ خطری جان اسیران را تهدید نمی کند.

در مدت نوروز مردم با گرد آوری امضا و برگزار کردن تجمع های گوناگون خواستار آزادی گروگان ها شده اند. خانواده های زندانیان نیز از رئیس جمهوری ایران خواسته اند برای مذاکره درباره سرنوشت آنان به پاکستان سفر کند.

XS
SM
MD
LG