لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۰

ابتلای فیلم‌ساز سرشناس به کرونا در زندان؛ جعفر پناهی: اوین امنیت بهداشتی ندارد


جعفر پناهی - آرشیو
جعفر پناهی - آرشیو

جعفر پناهی، فیلم‌ساز سرشناس که در زندان اوین به سر می‌برد، از ابتلای خود به ویروس کرونا خبر داده است.

آقای پناهی در گفت‌وگویی که از زندان با همسرش داشته گفته است جمعه شب دچار تب و لرز شدید شده و صبح روز شنبه تست کرونای او مثبت بوده و اکنون در بخش قرنطینه زندان اوین نگهداری می‌شود.

جعفر پناهی فضای قرنطینه را که چند زندانی مبتلا به کرونا به همراه او در آن جا نگهداری می‌شوند «یک مخروبه» توصیف می‌کند که در آن «هیچ چیزی وجود ندارد.»

او تأکید می‌کند که زندان اوین «اصلا امنیت بهداشتی ندارد.»

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این فیلم‌ساز شناخته شده، خواستار آن شده که با هزینه شخصی به بیمارستان انتقال یابد، درخواستی که تاکنون مقامات زندان با آن موافقت نکرده‌اند.

جعفر پناهی بیستم تیر در حالی که برای پی‌گیری وضعیت دو محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد دو فیلم‌ساز زندانی دیگر به مقابل دادسرای اوین مراجعه کرده بود، بازداشت شد و به بند ۸ سالن ۷ زندان اوین منتقل شد.

در حالی که آقای پناهی ابلاغیه‌ای برای اجرای حکم دریافت نکرده بود، مقامات قضایی پس از بازداشت او اعلام کردند که این فیلم‌ساز نام‌آشنا برای تحمل حبس شش ساله که در سال ۹۰ از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به آن محکوم شده به زندان انتقال داده شده است.

گفتگوی اختصاصی بخش فارسی صدای آمریکا با طاهره سعیدی، همسر جعفر پناهی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:26 0:00

نزدیک به هشتاد تن از سینماگران و روشنفکران شهیر فرانسوی، از جمله کوستا گاوراس، ژاک اودیار و میشل هازاناویسوس، با انتشار بیانیه‌ای اطمینان داده‌اند که از حمایت «جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد» سینماگران زندانی در ایران، دست نمی‌کشند.

دی ماه گذشته بکتاش آبتین نویسنده و زندانی سیاسی، در پی ابتلا به کرونا در زندان و تعلل مقامات قضایی در درمان او و انتقالش به بیمارستان، جان باخت.

XS
SM
MD
LG